Tisková konference senátního klubu Starostové a nezávislí

Senátorský klub STAN: podpoříme snížení spotřební daně z pohonných hmot i bezplatný přístup k televiznímu vysílání, Petra Poledníka na ústavního soudce ne

Senátoři budou během 25. schůze horní komory projednávat na třicet bodů. Kromě návrhů zákonů je čeká i žádost prezidenta Zemana na vyslovení souhlasu se jmenováním Petra Poledníka do funkce ústavního soudce. Senátorský klub Starostové a nezávislí tuto žádost nepodpoří.

Číst více
11.May 2022
Tisková konference senátního klubu Starostové a nezávislí

Senátorský klub STAN se chystá obrátit na Ústavní soud kvůli zákonu Lex Vrbětice

Senátorský klub Starostové a nezávislí se obrátí na Ústavní soud kvůli opomenutým občanům z okolí Vrbětic. Návrh již podpořilo 18 členů klubu.

Číst více
06.April 2022
Tisková konference senátního klubu Starostové a nezávislí

Senátorský klub STAN: lidé prchající před válkou potřebují pomoci, podpoříme zákony Lex Ukrajina

Senátoři budou na mimořádně svolané 23. schůzi jednat o zákonech Lex Ukrajina, které mají pomoci uprchlíkům v Česku. Návrhy zákonů reagují na aktuální vývoj situace spojený s válkou na Ukrajině. Senátorský klub Starostové a nezávislí tyto zákony podpoří.

Číst více
17.March 2022
Tisková konference

Senátorský klub STAN: zákon o mimořádném ředitelském volnu přichází pozdě, ale přece

Senátoři se budou na 20. schůzi zabývat návrhem zákona o mimořádném ředitelském volnu a možností vzdělávat se na školách distančním způsobem v době koronavirové epidemie. Naprostá většina senátorského klubu Starostové a nezávislí návrh zákona podpoří. Situace v některých oblastech je kritická a ředitelé zákon potřebují.

Číst více
03.February 2022
Tisková konference

Senátorský klub STAN: vládní novela na zmrazení platů je protiústavní, ale v době pokračující krize je potřeba solidárnost

Na první schůzi pléna v letošním roce budou senátoři opět rozhodovat o návrhu na zmrazení platů ústavních činitelů. Podobný návrh minulé vlády Senát odmítl v loňském roce. Senátorský klub Starostové a nezávislí není v případě novely jednotný. Dle sdělení předsedy klubu Petra Holečka nebude klub při hlasování jednotný.

Číst více
20.January 2022
tiskovka STAN.jpg

Rakušan: Plníme sliby dané voličům. Zařadili jsme k projednání korespondenční volbu pro občany ze zahraničí

Na návrh předsedy hnutí STAN a ministra vnitra Víta Rakušana by se Poslanecká sněmovna měla v pátek zabývat připraveným návrhem senátorů nejen z klubu Starostové a nezávislí, díky kterému by mohli občané žijící v zahraničí hlasovat ve volbách korespondenčně. Týkat by se to mohlo už prezidentských voleb v příštím roce.

Číst více
12.January 2022
Tisková konference

Kyberbezpečnost je klíčovým odvětvím česko-taiwanské spolupráce, říká senátor Jiří Drahoš

V úterý 26. října 2021 se v prostorách Senátu uskutečnilo setkání předsedy Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Jiřího Drahoše s tchajwanským ministrem vědy a technologií Tsung-Tsong Wu. Při jednání o možnostech vědecko-technické spolupráce se shodli na důležitosti rozvoje oblasti kybernetické bezpečnosti, která je pro obě strany velkou výzvou.

Číst více
26.October 2021
Tisková konference senátního klubu Starostové a nezávislí

Klub Starostové a nezávislí jsou pro zamítnutí klouzavého mandátu, návrh považují za polovičatý. Většina klubu se staví i proti zmrazení platů.

Senátoři na své 17. schůzi budou projednávat téměř na 40 bodů. Mezi nejsledovanější patří především návrh na zmrazení platů ústavních činitelů na pět let, který senátoři pravděpodobně zamítnou.

Číst více
26.October 2021
Zahraniční cesta 1. místopředsedy Senátu PČR na Ukrajinu

Senát nadále podporuje Ukrajinu, 1. místopředseda Jiří Růžička se vydal uctít zavražděné v Babím Jaru

Ve dnech 5. – 7. října se konala zahraniční cesta 1. místopředsedy Senátu Jiřího Růžičky na Ukrajinu, stvrdil jí tak dlouhodobou podporu českého Senátu. Na Ukrajinu se vydal u příležitosti 80. výročí pietního aktu v Babím Jaru, kde nacisté, v rokli na kraji Kyjeva, zabili desítky tisíc Židů. Kromě návštěvy historicko-pietní rezervace se setkal i s vysokou ukrajinskou ústavní činitelkou, místopředsedkyní Nejvyšší rady Olenou Kondratiuk.

Číst více
06.October 2021
Tisková konference senátního klubu Starostové a nezávislí

Klub Starostové a nezávislí: podpoříme konec kojeneckých ústavů i kraje s povrchovou těžbou

Senátoři dostanou na své 16. schůzi k posouzení novelu zákona o sociálně-právní ochraně dětí, která prakticky ruší kojenecké ústavy a zvyšuje odměny pěstounům.

Číst více
09.September 2021
7980ef29-e75b-4d04-9cb7-e1cd216b79ff.JPG

Senátoři klubu Starostové a nezávislí: navýšení důchodů podpoříme, systém ovšem potřebuje reformu

Na středeční 15. schůzi horní komory senátoři projednají dodatečné zvýšení důchodů v příštím roce, zákon upravující fungování dětských skupin či nastavení podpory obnovitelných zdrojů energií. Projednat by měli také jednorázové odškodnění po výbuchu muničních skladů Vlachovice-Vrbětice či tzv. zákon „třikrát a dost“, kdy by neplatiči pokut měli přijít o část dávek.

Číst více
18.August 2021
TK 14.schůze.JPG

Senátoři klubu Starostové a nezávislí: Lex Dukovany je otázka bezpečnosti, ale nesmí být bianco šekem, na který doplatí spotřebitelé

Senátoři budou na 14. schůzi horní komory schvalovat pravidla týkající se stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany tzv. Lex Dukovany. Senátoři klubu Starostové a nezávislí hodlají zákon vrátit zpět do Poslanecké sněmovny s pozměňovacími návrhy.

Číst více
21.July 2021
27946_166344c2a2a0b8adb50d8585ca439447_big.jpg

Senátoři z Ústeckého a Karlovarského kraje zaslali dopis předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyen

Senátoři z Ústeckého a Karlovarského kraje zaslali předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyen dopis, ve kterém vyzývají Komisi, aby ve stávajícím programovém období už přestala české vládě tolerovat antikohezní rozdělování finančních prostředků EU, kterým prohlubuje rozdíly mezi Karlovarským a Ústeckým krajem a zbytkem země.

Číst více
19.July 2021
Tisková konference po jednání Stálé komise pro Ústavu

Hraba: Není prezident schopný vykonávat úřad? Takto závažné rozhodnutí se nesmí uspěchat, žádáme podrobnější podklady a nezpochybnitelné důkazy

V Senátu proběhlo další jednání Komise pro Ústavy a parlamentní procedury, na které se senátoři zabývali doporučením Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost prohlásit prezidenta republiky za neschopného vykonávat svůj úřad. Podle předsedy ústavní komise Zdeňka Hraby musí být takové případné rozhodnutí opřeno o nezpochybnitelné důkazy, v opačném případě by bylo předem odsouzeno k neúspěchu.

Číst více
16.June 2021