Senátorský klub STAN se chystá obrátit na Ústavní soud kvůli zákonu Lex Vrbětice

Senátorský klub Starostové a nezávislí se obrátí na Ústavní soud kvůli opomenutým občanům z okolí Vrbětic. Návrh již podpořilo 18 členů klubu.

„Senátoři nasbírali dostatečný počet podpisů, aby se obrátili na Ústavní soud ohledně jednorázového odškodnění pro občany dle zákona Lex Vrbětice, na které tento zákon nepamatuje, ačkoliv se zdržovali na území dotčených obcí,“ uvádí předseda klubu Starostové a nezávislí Petr Holeček.

„Občané, kteří žijí ve Vrběticích a dalších zasažených obcích, ale mají úřední trvalé bydliště na radnici nebo jinde, byli vyloučeni z náhrad, což považujeme za nespravedlivé a neústavní. Nyní dáváme možnost i senátorům z dalších klubů se k návrhu připojit,“ dodává Petr Holeček s tím, že detail návrhu bude zveřejněn na samostatné tiskové konferenci.

Během nadcházející 24. schůze budou senátoři projednávat především evropské tisky a návrhy zákonů, které implementují předpisy Evropské unie. Členové klubu Starostové a nezávislí podpoří vystoupení České republiky z postsovětských bank. To Senátu doporučil bezpečnostní i hospodářský výbor. „Senát vyzýval k vystoupení z Mezinárodní banky hospodářské spolupráce a Mezinárodní investiční banky již před třemi lety vládu tehdejšího premiéra Babiše. Ekonomické přínosy pro Česko jsou v porovnání s bezpečnostními riziky mnohonásobně menší. Navíc vzhledem k aktuální zahraničně-politické situaci a ruské invazi na Ukrajinu považujeme odchod ČR z těchto bank za nutný krok,“ říká senátorka a místopředsedkyně hospodářského výboru Hana Žáková.

.

Praha 6. dubna 2022

Jan Doležálek

PR klubu Starostové a nezávislí

Kontakt: dolezalekj@senat.cz, tel. 777 318 839