Senátorský klub STAN: západní svět se spojuje díky ruské agresi

Senátoři budou dnes schvalovat začlenění Finska a Švédska do NATO. Přijetí jednomyslně doporučil senátní výbor pro zahraniční politiku, obranu a bezpečnost.

„Ruský prezident Putin dle svých slov chtěl změnit svět a potrestat a poučit západ. Nepočítal ovšem s tím, že se stane pravý opak. Na vstupu Finské republiky a Švédského království do NATO vidíme, jak se umí Evropa v případě pocitu ohrožení semknout. Jejich vstup do NATO bude zároveň významným posílením, jelikož Finsko je vojenská velmoc a Švédsko disponuje námořnictvem. Společná ochrana je cestou do budoucnosti,“ uvádí senátor a místopředseda zahraničního výboru Jan Sobotka.

Horní komora bude schvalovat rovněž novely týkající se svobodného přístupu k informacím, právu na informace o životním prostředí či zákaz některých jednorázových plastových výrobků. Podle předsedy výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Zbyňka Linharta se očekává, že návrhy projdou beze změn.

„U návrhů se jedná především o transpozice evropských směrnic, které měly být už dávno přijaty. Předpokládáme, že Senát novely bez problémů schválí,“ říká Zbyněk Linhart.

Zároveň upozorňuje na situaci v Národním parku České Švýcarsko, ke které vydal výbor pro územní rozvoj a životní prostředí usnesení.

„Aktuální dění v Českém Švýcarsku ukazuje, jak je nutné zajistit systémové a dlouhodobé financování sborů dobrovolných hasičů. Musí být jasné, proč došlo k tak rozsáhlému požáru a jeho šíření. Aby se podobné katastrofy neopakovaly v dalších velkoplošných chráněných územích, Ministerstvo životního prostředí by mělo přehodnotit své postoje a jednání orgánů ochrany přírody i ve vztahu k občanům a místním a krajským samosprávám,“ upozorňuje Zbyněk Linhart.

Celé usnesení VUZP naleznete zde.

Praha 10. srpna 2022

Jan Doležálek

PR klubu Starostové a nezávislí

Kontakt: dolezalekj@senat.cz, tel. 777 318 839