Senátorský klub STAN: podpoříme snížení spotřební daně z pohonných hmot i bezplatný přístup k televiznímu vysílání, Petra Poledníka na ústavního soudce ne

Senátoři budou během 25. schůze horní komory projednávat na třicet bodů. Kromě návrhů zákonů je čeká i žádost prezidenta Zemana na vyslovení souhlasu se jmenováním Petra Poledníka do funkce ústavního soudce. Senátorský klub Starostové a nezávislí tuto žádost nepodpoří.

„S návrhem prezidenta Zemana nejsme spokojeni. Vadí nám profesní minulost Petra Poledníka, kdy mimo jiné jako soukromý rozhodce pracoval ve sporech splátkových firem s dlužníky. Jednalo se o řešení sporů, které byly později zakázány soudy i zákonem, ale Poledník dál rozhodoval mimo svoji pravomoc. Jsem přesvědčený, že místo po Kateřině Šimáčkové by měl zaplnit někdo mnohem kompetentnější“ uvádí předseda klubu Starostové a nezávislí Petr Holeček.

Senátoři projednají také vládní návrh novely zákona o spotřebních daních. Ten má dočasně snížit spotřební daň z motorové nafty a bezolovnatého benzínu o 1,50 Kč za litr.

„Cílem návrhu je zmírnit dopady vysokých cen nafty a benzínu vyvolané ruskou invazí na Ukrajině. Zvýšení cen dopadá nejen na konkurenceschopnost českých autodopravců. Plošným opatřením je třeba reagovat na sousední země. Vládní návrh počítá se zavedením pouze do konce září tohoto roku. Ovšem není jasné, zda se nebudou ceny pohonných hmot v souvislosti s válkou na Ukrajině držet nahoře mnohem déle,“ upozorňuje místopředsedkyně hospodářského výboru Hana Žáková.

Na návrh komise pro rozvoj venkova v čele s předsedou Jiřím Voseckým budou senátoři diskutovat nad usnesením, které vyzývá vládu a ministerstvo průmyslu a ochodu, aby bylo pozemní vysílání zachováno i po roce 2030. Dle Voseckého je v krizích, jako je covidová pandemie či současná situace na Ukrajině, nezbytné zaručit bezplatný přístup k televiznímu vysílání a veřejnoprávní televizi.

„Přechod na televizní standard DVB-T2 vynucený odebráním rádiových kmitočtů pro mobilní 5G sítě způsobil na mnoha místech Česka problémy s televizním příjmem, a to zejména při inverzním počasí. Tisíce lidí napříč republikou ztratily stabilní přístup k veřejnoprávní službě, kterou tento kanál poskytuje. Zemské televizní vysílání považuji za nezastupitelné. Jeho omezení či úplné zrušení by zvýšilo náklady minimálně 55 procentům domácností, které díky němu mají v současnosti zajištěný bezplatný televizní příjem a přístup k veřejnoprávní televizi,“ uvádí předseda komise Jiří Vosecký.

Praha 11. května 2022

Jan Doležálek

PR klubu Starostové a nezávislí

Kontakt: dolezalekj@senat.cz, tel. 777 318 839