Kyberbezpečnost je klíčovým odvětvím česko-taiwanské spolupráce, říká senátor Jiří Drahoš

V úterý 26. října 2021 se v prostorách Senátu uskutečnilo setkání předsedy Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Jiřího Drahoše s tchajwanským ministrem vědy a technologií Tsung-Tsong Wu. Při jednání o možnostech vědecko-technické spolupráce se shodli na důležitosti rozvoje oblasti kybernetické bezpečnosti, která je pro obě strany velkou výzvou.

Za českou stranu se setkání zúčastnili experti na kybernetickou bezpečnost z Masarykovy univerzity a ČVUT, za tchajwanskou stranu pak zástupci předních vědeckých institucí, které se kyberbezpečností zabývají. V této souvislosti byla zmiňována mimo jiné spolupráce brněnského CyberSecurity Hubu s kyberbezpečnostními institucemi Tchaj-wanu.

„Těší mě, že vědecké instituce v České republice a na Tchaj-wanu mají zájem úzce spolupracovat v tak klíčovém odvětví pro obě naše země, kterou kyberbezpečnost je,“ komentuje proběhlé setkání senátor Jiří Drahoš.

Debata, jíž se účastnili také předseda senátního Výboru pro zdravotnictví Roman Kraus, senátor Miroslav Plevný, prorektor Univerzity Karlovy Jan Konvalinka či ředitel Národního muzea Michal Lukeš, obsáhla také další oblasti, v nichž představuje Tchaj-wan pro Česko významného partnera. Jsou jimi například technologie ve zdravotnictví a biomedicínském výzkumu, které mají potenciál přispět k řešení celosvětové pandemie covid-19.

„Vzájemná spolupráce je na vynikající úrovni a já jsem rád, že dnešní setkání jen potvrdilo vůli nadále rozvíjet naše vztahy, ať už se jedná o kyberbezpečnost nebo také zdravotnictví či kulturu,“ shrnuje Drahoš.

Zdroj: www.aenat.cz; Sue Nguyen, 26.10.2021