Senátorský klub STAN: novela zákona Lex Ukrajina pomůže lépe zvládat příliv uprchlíků

Během 26. schůze senátoři projednají změnu energetického zákona, novelu stavebního zákona či novelu zákona Lex Ukrajina. Ta řeší například humanitární pomoc, ubytovávání, ale třeba i zdravotnictví a školství pro lidi, kteří uprchli před válkou na Ukrajině.

„Vládní novela má naši podporu. Jsem přesvědčený, že nám pomůže mnohem lépe zvládnout příliv lidí prchajících před válkou a mít mnohem větší přehled o lokaci uprchlíků a zároveň nám poskytne možnost je více zapojit například do pracovního procesu,“ uvádí předseda klubu Petr Holeček.

Senátory čeká také hlasování o novele stavebního zákona, která má zajistit roční odklad některých pasáží. Novela nemá v Senátorském klub Starostové a nezávislí jednoznačnou podporu.

„Předložená úprava odkládá účinnost velké části ustanovení nového stavebního zákona do roku 2024. Zůstává ale zachován termín vzniku speciálního a odvolacího stavebního úřadu, což je žádoucí s ohledem na zrychlení stavebního řízení například u staveb dálnic, produktovodů či rychlostních železničních tratí a podobně. Předloha zatím neřeší rušení části stavebních úřadů, proti kterému je ze strany obcí velká nevole,” upozorňuje senátor Petr Štěpánek.

Plénum Senátu bude jednat i o změně energetického zákona a novele zákona o podporovaných zdrojích energie, kterými vláda reaguje na současnou situaci vyvolanou zejména ruskou invazí na Ukrajinu. Senátorský klub Starostové a nezávislí návrh podpoří. „Vládní novela je reakcí na konflikt na Ukrajině a také reakcí na situaci vzniklou z důvodu konce působení společnosti Bohemia Energy jako dodavatele energií. Cíle návrhu lze rozdělit do čtyř oblastí: zaprvé úprava ustanovení institutu dodavatele poslední instance, zadruhé úprava využití skladovacích kapacit zásobníků plynu, zatřetí úprava oprávnění, povinností a organizace Energetického regulačního úřadu a začtvrté úprava novely zákona o podporovaných zdrojích energie,“ uvádí místopředsedkyně Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Hana Žáková.

Praha 15. června 2022

Jan Doležálek

PR klubu Starostové a nezávislí

Kontakt: dolezalekj@senat.cz, tel. 777 318 839