Na půdorysu obou komor Parlamentu České republiky vznikla nová neformální platforma nesoucí název Přátelé svobodného Ruska. Cílem této mezistranické iniciativy je nejen lépe a častěji informovat českou společnost o dění v Rusku a přispět tak k obohacení veřejné debaty o reálie ze současného Ruska, ale také podpora a vyjádření solidarity nezávislé a často vůči režimu kritické části ruské společnosti.
Kromě členů Parlamentu budou součástí iniciativy i zástupci české občanské společnosti, akademické obce a dalších zainteresovaných společenských skupin. Podobné platformy existují i jinde ve světě, jako v případě Přátel evropského Ruska, kteří fungují v rámci Evropského parlamentu společně s dalšími relevantními aktéry v Bruselu.
Za Poslaneckou sněmovnu představila platformu poslankyně Helena Langšádlová (TOP 09). „Demokratizace ruské společnosti a podpora demokratických sil je i v našem vlastním zájmu, protože putinovské Rusko ohrožuje i naši demokracii. Jsem vděčná, že se v obou komorách podařilo napříč stranami najít zákonodárce, kterým na obraně demokratických hodnot i lidských práv záleží,“ uvedla Langšádlová.
Z horní komory vystoupil senátor z klubu Starostové a nezávislí Marek Hilšer. „Řekne-li se dnešní Rusko, vybaví se diktátorský režim V. Putina nepřátelský vůči západní Evropě a demokratickým hodnotám. Přestože je v současném Rusku občanská společnost stále více potlačovaná a právní stát neexistuje, jsou tam stále občané, kteří bojují za svobodu a demokracii. Tito lidé potřebují naši všestrannou podporu a vědomí, že nezůstávají sami. Bojují totiž i za nás. Čím svobodnější bude ruská společnost, tím bezpečněji bude v Evropě a České republice. Spolek Přátel svobodného Ruska stojí na jejich straně,“ komentoval Hilšer.
„Jsem skutečně rád, že se podařilo tuto novou iniciativu Přátelé svobodného Ruska zorganizovat a propojit díky ní celou řadu poslanců a senátorů se zástupci neziskového sektoru, kteří na tomto tématu pracují a chtějí svobodomyslné a prodemokraticky smýšlející Rusy, kteří jsou v této době ve své zemi pod stále silnějším tlakem, aktivně podporovat,“ uvedl Pavel Havlíček, koordinátor východních projektů z think tanku Asociace pro mezinárodní otázky (AMO).
Pohled nezávislé ruské společnosti v české diskuzi o Rusku často chybí, což mnohdy naše chápání dnešní ruské společnosti redukuje na současný Putinův režim. Přátelé svobodného Ruska si kladou za cíl představit pozitivní stránky a reálný potenciál dnešního Ruska, který je bezpochyby veliký, ovšem kvůli agresivitě současného režimu zůstává skrytý a značně paralizovaný.
Konkrétně budou v rámci této platformy probíhat diskuze a události s českými poslanci a senátory, ale také zástupci neziskového sektoru a zainteresovanou veřejnosti, kteří mají zájem se ve prospěch ruských domácích hráčů angažovat, zapojovat se do akcí mezinárodní solidarity či jinak vystupovat v duchu podpory svobodného myšlení, lidských práv a demokracie v Rusku.
V druhé polovině května například Přátelé svobodného Ruska chystají festival akcí k výročí 100. narozenin ruského akademika a disidenta v dobách Sovětského svazu Andreje Sacharova, během kterých by chtěli zorganizovat sérii debat na téma současného Ruska a reflexe vývoje v poslední době, stejně jako evropsko- a česko-ruských vztahů v historickém kontextu. Akcí ale bude mnohem více a platforma se bude aktivně rozvíjet.
Marek Hilšer, hilserm@senat.cz