Tisková zpráva 9. 4. 2020

Prohlášení senátního klubu Starostové a nezávislí ke kompenzačnímu bonusu pro OSVČ

Senátoři klubu Starostové a nezávislí se na dnešní schůzi Senátu chystají podpořit návrh zákona o kompenzačním bonusu pro OSVČ v souvislosti s krizovými opatřeními ve znění postoupeném Poslaneckou sněmovnou. Byť senátoři nepovažují kompenzační bonus za dostatečné a spravedlivé řešení, jsou si vědomi, že řada lidí na tuto kompenzaci čeká a je třeba o ní rozhodnout neprodleně.

„Bohužel z vládní předlohy například úplně vypadly osoby, které mají živnost jako svůj vedlejší příjem, a zároveň mají zaměstnání. V praxi je to zcela běžné a mnohdy příjmy z vedlejší činnosti přesahují ty ze zaměstnání,“ uvedl místopředseda TOP 09 a senátor klubu Starostové a nezávislí Herbert Pavera.

„I přes veškeré výhrady návrh podpoříme. V tuto chvíli je důležité, aby schválení bylo co nejrychlejší, protože kdo rychle dává, dvakrát dává. A řada OSVČ na tuto pomoc už netrpělivě čeká,“ dodává Herbert Pavera.

„Živnostníci musejí po celou dobu platit fixní náklady související s provozem, které samozřejmě u všech nejsou stejné. Vládou navržená jednotná kompenzace je pro pokrytí těchto nákladů naprosto nedostatečná, ale také nespravedlivá. Vláda se snaží prezentovat tak, že lidem pracujícím jako OSVČ pomáhá, ale jejich kroky vypovídají spíše o opaku. Cílem má být zabránění zániku řady provozů a živností, které musely z nařízení vlády výrazně omezit svoji výdělečnou činnost nebo ji zcela zastavit, ne zánik OSVČ,“ dodává senátor klubu Starostové a nezávislí Miroslav Balatka.

Praha 9. dubna 2020

Jan Doležálek

PR klubu Starostové a nezávislí

Kontakt: dolezalekj@senat.cz, tel. 777 318 839