Senátorský klub STAN: Daňový balíček nepodpoříme, budeme hlasovat pro zamítnutí

Členové Senátorského klubu Starostové a nezávislí považují daňový balíček za nezodpovědný paskvil, který neměl vůbec vzniknout. Drtivá většina je připravena hlasovat pro jeho zamítnutí. V případě, že by návrh na zamítnutí neprošel, senátoři jsou připraveni podpořit pozměňovací návrhy, které by snížily zásahy do veřejných rozpočtů.

„Návrh zákona je rozpočtově nezodpovědný. Zvyšuje dramaticky strukturální deficit rozpočtu, protože snižuje příjmy státu, nepočítá se zrcadlovým snížením výdajů a navíc ignoruje to, že se ekonomika dostává do recese. Ke strukturálnímu deficitu tak  navíc musíme připočítat i deficit cyklický v důsledku snížené ekonomické aktivity. Daňový balíček tak lidem na jedné straně zajistí do jedné kapsy určitou finanční částku, ale kvůli inflaci a zvýšeným výdajům na základní fungování obcí a krajů jako je doprava nebo dražší a hůře dostupná lékařská péče o mnohem víc z druhé kapsy přijdou,“ říká senátor Zdeněk Hraba, který bude na plénu navrhovat zamítnutí zákona.

Pakliže neprojde návrh na zamítnutí zákona, senátoři jsou připraveni přistoupit k náhradnímu plánu v podobě pozměňovacích návrhů, které předloží během projednávání daňového balíčku přímo na plénu nebo podpoří návrhy přijaté na výborech.

„Daňový balíček projednával hospodářský výbor, výbor pro územní rozvoj a ústavně-právní výbor. Ve všech třech prošel v zásadě shodný, resp. velice podobný pozměňovací návrh, který odstraňuje zdanění prodeje cenných papírů nad 20 miliard korun, zvyšuje daňovou slevu na poplatníka na částku 27 840 korun, ale především snižuje zásah do daňových příjmů krajských a obecních samospráv v rámci RUD, což je pro nás zásadní,“ uvádí Zbyněk Linhart, předseda Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí.

„Obce by měly investovat a po koronavirové krizi rozhýbat místní a regionální ekonomiku, ne škrtat své projekty, omezovat služby a zvyšovat poplatky. Úprava v rámci RUD vnese do systému stabilitu a předvídatelnost dělení daňového výnosu, který daňový balíček z poslanecké sněmovny zásadně nabourává a dramaticky (nevídaně) snižuje příjmy obcí!,“ dodává Linhart.  

Kontakt

Jan Doležálek, PR klubu Starostové a nezávislí

dolezalekj@senat.cz, tel. 777 318 839