Senátní klub Starostové a nezávislí: Daňový balíček je paskvil, jsme pro jeho zamítnutí

2. prosince 2020, Praha. Většina členů Senátorského klubu Starostové a nezávislí jsou pro zamítnutí tzv. daňového balíčku, který bude projednáván v rámci 3. schůze Senátu. Pokud by tato varianta neprošla, jsou připraveni s ohledem na rozpočtovou odpovědnost pomoci jednotlivcům i obcím a krajům.

„Senátorský klub Starostové a nezávislí je přesvědčený, že uprostřed koronavirové krize bez znalosti jejích finančních důsledků není rozumné pro výnosy státního rozpočtu v příštím roce snižovat daně. Proto bude většina členů hlasovat pro zamítnutí daňového balíčku. Snižování daní v této podobě nyní nepodporuje odborná veřejnost a ani většina veřejného mínění. Snižování daní na dluh je dle našeho názoru chybou,“ říká místopředseda klubu a předseda Výboru pro záležitosti Evropské unie Mikuláš Bek.

Senátoři apelují na vládu ohledně otevření lyžařských areálů

Klub Starostové a nezávislí v čele se senátorem a starostou Vrchlabí Janem Sobotkou apeluje na Vládu ČR, aby neprodleně rozhodla o znovuotevření skiareálů. Zároveň upozorňuje na to, že k jejich uzavření není dostatek argumentů. Podobnou výzvu Vládě adresoval už Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR, Česká unie cestovního ruchu a Asociace horských středisek. Jedním z důvodů vládního opatření je tlak některých evropských zemí, aby se ČR připojila k zákazu provozu lyžařských areálů přes vánoční svátky. V současné době je zakázáno užívat lyžařské vleky a lanové dráhy veřejností do 12. prosince 2020.

„Je třeba pečlivě zvažovat konkrétní podmínky, které panují v jednotlivých zemích. Apeluji na nejvyšší představitele, aby rozhodnutí o tom, jak začne zimní sezona na horách, učinili co nejdříve. Provozovatelé lyžařských areálů nemohou otevřít střediska ze dne na den. Již nyní je připravují, vyrábí technický sníh i s rizikem, že nebude potřeba, nabírají sezónní zaměstnance apod.,“ říká Jan Sobotka.

„Lyžování je venkovní aktivita, a jestliže budou moci být od 3. 12. za jasně stanovených pravidel otevřené obchody, služby, restaurace, sportoviště či zoologické zahrady, proč je zakázáno užití lyžařských vleků a lanových drah veřejností ve volné přírodě. Případná omezení by nezasáhla pouze skiareály, ale celé regiony,“ upozorňuje Jan Sobotka a dodává: „Lyžařské areály včetně hotelů mají zpracovaný odpovídající systém a opatření k ochraně zdraví. Pokud se k plošnému zákazu nepřipojí Rakousko, hrozí, že Češi vyjedou za sportem k sousedům.“

Senát bude volit člena dozorčí rady Státního zemědělského intervenčního fondu

Senátoři mohou do 4. prosince podávat nominace na místopředsedu dozorčí rady Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF). Klub Starostové a nezávislí na tuto pozici nominují senátora a starostu Petrovic Petra Štěpánka.

„Státní zemědělský intervenční fond významně ovlivňuje konkurenceschopnost našeho zemědělství a lesnictví. Je třeba si uvědomit, že v roce 2020 rozděluje například v Programu rozvoje venkova 60 mld. Kč a na přímých platbách 23 mld. Kč. Díky tomu, že jsem v intenzivním styku se zemědělci, lesníky i rybáři, mám zpětnou vazbu od konkrétních žadatelů,“ uvádí Petr Štěpánek.

„Jako starosta obce vnímám SZIF jako důležitý nástroj pro udržitelný život ve venkovských sídlech. V případě zvolení jsem připraven dohlédnout na spravedlivé a koncepční použití těchto finančních prostředků. Musí být zachován princip rovného přístupu všech žadatelů. Za nutné také považuji zjednodušení administrace žádostí o dotace. Malý zemědělec si nemůže dovolit platit tým odborníků na dotační problematiku,“ dodává Petr Štěpánek.

Kontakt:

Jan Doležálek, PR klubu Starostové a nezávislí

dolezalekj@senat.cz, tel. 777 318 839