Obce a kraje budou základem restartu po koronavirové krizi, musíme jim pomoci

Senát ve čtvrtek 29. října 2020 ve stavu legislativní nouze projedná vládní novely zákonů v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii koronaviru. Klub Starostové a nezávislí v případě zákona o kompenzačním bonusu předloží pozměňovací návrh, který zavádí, resp. zvyšuje jednorázový příspěvek pro obce a kraje.

Již během jarní vlny koronaviru se Klubu Starostové a nezávislí podařilo vybojovat kompenzaci pro obce za jejich ztráty příjmů vzniklé v důsledku kompenzačního bonusu ve výši 1200 Kč na obyvatele, který byl na návrh ministryně financí navýšen na částku 1250 Kč. Senátoři klubu Starostové a nezávislí ve spolupráci se Sdružením místních samospráv jsou přesvědčeni, že je nutné pomoci obcím i v podzimní vlně pandemie, proto podpoří pozměňovací návrh senátora a člena SLK Michaela Canova.

„Návrh přináší jednorázovou kompenzaci pro obce zvýšenou o 650 Kč na obyvatele na celkovou částku 1900 Kč,“ říká Michael Canov a zároveň dodává: „Vzhledem k tomu, že ve Sněmovně stále leží neprojednaný senátní návrh z jara letošního roku, který měl zavést kompenzaci také pro kraje, navrhujeme v rámci současného pozměňovacího návrhu příspěvek pro kraje za jarní i podzimní krizi ve výši 800 Kč na obyvatele.“

„Uvědomujeme si, že kompenzační bonus je nutnou pomocí pro podnikatele, ale ve své podstatě se jedná o vratku daně, čímž jsou postiženy už tak negativně zasažené rozpočty obcí a krajů. Silné obce a kraje přitom budou základem restartu ekonomiky po hluboké krizi, pomoci jim je nezbytné,“ dodává Michael Canov.

Jedním z důležitých bodů, o kterých budou senátoři jednat, je i souhlas s pobytem vojenských zdravotníků ze zemí NATO a EU. Vzhledem k tomu, že nově zvolení senátoři ještě nesložili slib, bude Senát jednat ve 2/3 složení a je třeba, aby s návrhem souhlasilo minimálně 41 senátorek a senátorů. „Jsem přesvědčený, že byť budeme jednat na plénu v nižším počtu, pomoc ze strany spojeneckých zemí schválíme,“ říká předseda Klubu STAN Petr Holeček a uvádí:  „Situace je u nás více než kritická. Vláda v řešení pandemie selhává a denní nárůsty nakažených a hospitalizovaných se bohužel nesnižují i přes zavedená opatření. Nesmíme dopustit, aby došlo k vyčerpání kapacit nemocnic a zdravotního personálu, jinak systém zkolabuje a následky koronavirové krize budou nedozírné.“

Kontakt:

Jan Doležálek, PR klubu Starostové a nezávislí

dolezalekj@senat.cz, tel. 777 318 839