Evropští politici vyzývají k propuštění politického vězně Alexeje Navalného

Na pozadí vyhrocené bezpečnostní situace u hranic s Ukrajinou probíhá v Ruské federaci souběžně ještě jedno velké drama. Týká se zdravotního stavu nejvýraznějšího ruského opozičníka a kritika prezidenta Vladimira Putina Alexeje Navalného, jehož zdravotní stav se během uplynulých několika dnů prudce zhoršil v souvislosti s podezřením na tuberkulózu a diagnostikovanou akutní kýlu. Alexej Navalný si v uplynulých měsících a týdnech prošel nejen otravou nervově-paralytickou látkou ze skupiny novičoků ze strany ruského režimu, ale také uvězněním a nehumánním zacházením ze strany vězeňské služby. To ho přivedlo až k vyhlášení hladovky 31. března 2021, kterou začal protestovat proti zamezení přístupu lékařů a absenci zdravotní péče, a to i přes výrazné komplikace jeho zdravotního stavu.

Za Alexeje Navalného se solidárně postavily stovky tisíc ruských občanů a také přes 150 ruských intelektuálů a osobností veřejného života. Kromě toho se jeho zdravotní stav stal také předmětem diskuze mezi německou kancléřkou Merkelovou, francouzským prezidentem Macronem a jejich ruským protějškem Putinem. K tomuto veřejnému apelu za propuštění Alexeje Navalného jako nejvýraznější postavy ruské opozice a politického vězně číslo jedna se připojilo také přes osm desítek poslanců a senátorů z celé Evropské unie, včetně Evropského parlamentu. Výzvu inicioval spolek Přátelé svobodného Ruska, který nedávno vznikl na půdorysu obou komor českého Parlamentu.

„Způsob, jakým je zacházeno s Alexejem Navalným, je zcela odporný. Kreml pokračuje v tom, co začal pokusem o jeho otrávení. Musíme společně vyvinout na Rusko tlak a zajistit, aby se Navalný nestal další obětí ruského režimu,“ říká poslankyně Helena Langšádlová (TOP 09).

„Putinovská despocie opět dokazuje, že se neštítí fyzické likvidace svých oponentů. Když se nepodařilo Navalného zabít pred šesti měsíci, zkouší to nyní jeho vězněním v nelidských podmínkách. Ke zvyšování agresivity kremelského režimu vůči vlastním občanům nesmíme být lhostejní nejen z lidského hlediska, ale také kvůli naší vlastní bezpečnosti. Demokratická Evropa nesmí zavírat oči,“ dodává senátor z klubu STAN Marek Hilšer.

Za Evropský parlamentu výzvu spolukoordinoval bývalý litevský premiér a stálý zpravodaj pro Rusko Andrius Kubilius, který prohlásil: "Je to signál, že v celé Evropě pozorně sledujeme Navalného případ, protože se jeho zdraví zhoršuje."Navalnému musí být poskytnuta lékařská pomoc a musí být okamžitě propuštěn, stejně jako všichni ostatní političtí vězni drženi v ruských věznicích. Očekáváme, že EU vyšle silný signál Kremelskému režimu a využije všech dostupných prostředků k dosažení Navalného propuštění. EU by rovněž měla vytvořit nové nástroje, včetně je soudního hubu a zavedení automatického principu sankcí, aby dosáhla rázné reakce EU na přetrvávající porušování lidských práv v Rusku.“

Evropští politici společně vyzvali ruské úřady ke zprostředkování adekvátní lékařské léče Alexeji Navalnému a také k jeho neprodlenému propuštění, jak k tomu již dříve vyzval Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Evropští poslanci a senátoři taktéž připojili svůj apel na evropské instituce a zejména Evropskou radu, která by měla nejen žádat své ruské protějšky o naplnění těchto výzev, ale také okamžitě zajistit návštěvu evropských a dalších západních diplomatů Alexeje Navalného v trestanecké kolonii ve městě Pokrov, kde i přes svůj špatný zdravotní stav stále zůstává. Pevně věříme, že tento apel evropských zákonodárců bude naplněn, a nejen Alexej Navalný, ale i další političtí vězni v Rusku budou okamžitě propuštěni. V opačném případě by si Evropa a Západ měli učinit jasný závěr a vyvinout na Putinovo Rusko další formy nátlaku. Utrpení ruské společnosti totiž musí co nejdříve skončit!

Kontakt:

v Helena Langšádlová: Helena.Langsadlova@top09.cz, +420 604 612 678

v Marek Hilšer: hilserm@senat.cz, +420 775 678 983

My, níže podepsaní, jsme šokováni a znepokojeni nejnovějšími zprávami o stavu Alexeje Navalného v ruském vězení. Přední ruský opoziční politik údajně trpí silnými bolestmi zad se ztrátou citlivosti v částech nohou. Není to déle než šest měsíců, co přežil brutální otravu nervově paralytickou látkou, která má dlouhodobé ochromující účinky na jeho zdraví. Ve vězení mu je systematicky odepíráno jakékoli lékařské ošetření a pomoc. Kromě toho ho vězeňští strážci každou hodinu v noci budí, což lze podle jeho právníků označit za mučení deprivací spánku. Z toho důvodu lékaři vyzvali ruské úřady, aby povolily léčbu Alexeje Navalného, kvůli jejíž absenci se nyní uchýlil k hladovce. Nezapomínejme na to, že samotné uvěznění Navalného je pravým výsměchem spravedlnosti: nejprve byl formálně poslán do vězení za to, že se nehlásil ruským úřadům ve vykonstruovaném případu (jak již dříve potvrdil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku), a to když se v Německu zotavoval z otravy a následného kóma. Ruské úřady se za pomoci svých tajných služeb pokusily zabít Alexeje Navalného loni v srpnu, nyní se o to podle všeho pokouší pomaleji a ještě cyničtěji. Evropa nabídla Alexeji Navalnému azyl, kde se mohl vzpamatovat z pokusu o jeho život. Specializované laboratoře v Německu, Francii a Švédsku potvrdily, že při atentátu byla použita mezinárodně zakázaná chemická zbraň novičok. Angela Merkelová se s Navalným osobně setkala v nemocnici a mnoho dalších západních lídrů mu po otravě vyjádřilo svou solidaritu. Teď je chvíle, kdy musíme znovu zasáhnout! Žádáme proto Rusko, aby okamžitě povolilo lékařské ošetření Alexeje Navalného a propustilo ho z vězení. Vyzýváme Radu Evropské unie a vedoucí představitele evropských členských států, aby se obrátily na ruské úřady s žádostí o okamžité propuštění Alexeje Navalného, jak k tomu vyzval svým rozhodnutím Evropský soud pro lidská práva v únoru 2021. Kromě toho požadujeme, aby Rada EU zajistila, aby evropský velvyslanec v Rusku uskutečnil společně s partnery z Velké Británie, Kanady a USA návštěvu vězeňského zařízení a setkal se s Alexejem Navalným. Právě v tuto chvíli je kritické, že se osud Alexeje Navalného stal symbolem nespravedlnosti, které čelí mnoho tisíců dalších Rusů kvůli rostoucí brutalitě Putinského režimu vůči svým vlastním občanům. V prosinci 2020 spustila EU svůj globální režim sankcí na ochranu lidských práv podle takzvaného Magnitského aktu. Tento zákon byl inspirován Sergejem Magnitským, odvážným ruským právníkem, který byl v roce 2009 ve vězení umučen k smrti, když mu byla systematicky odpírána lékařská pomoc, když se u něj objevily zdravotní komplikace. V případě Alexeje Navalného můžeme stále ještě konat, než si tuto kritickou chvíli budeme v budoucnu připomínat.

Podpisy:

Marek HILŠER, senátor, ČR

Lukáš WAGENKNECHT, senátor, ČR

Miroslav BALATKA, senátor, ČR

Mikuláš BEK, senátor, ČR

David SMOLJAK, senátor, ČR

Tomáš FIALA, senátor, ČR

Adéla ŠÍPOVÁ, senátorka, ČR

Zdeněk NYTRA, senátor, ČR

Jan SOBOTKA, senátor, ČR

Jiří RŮŽIČKA, senátor, ČR

Jaromíra VÍTKOVÁ, senátorka, ČR

Renata CHMELOVÁ, senátorka, ČR

Petr OREL, senátor, ČR

Miroslava NĚMCOVÁ, senátorka, ČR

Přemysl RABAS, senátor, ČR

Ladislav KOS, senátor, ČR

Šárka JELÍNKOVÁ, senátorka, ČR

Pavel FISCHER, senátor, ČR

Helena LANGŠÁDLOVÁ, poslankyně, ČR

Jan LIPAVSKÝ, poslanec, ČR

Pavel ŽÁČEK, poslanec, ČR

Ondřej BENEŠÍK, poslanec, ČR

František KOPŘIVA, poslanec, ČR

Petr GAZDÍK, poslanec, ČR

Tomas MARTÍNEK, poslanec, ČR

Jan BARTOŠEK, poslanec, ČR

Jan FARSKÝ, poslanec, ČR

Roman SKLENÁK, poslanec, ČR

Frantisek VÁCHA, poslanec, ČR

Marek VÝBORNÝ, poslanec, ČR

Zbyněk STANJURA, poslanec, ČR

Petr FIALA, poslanec, ČR

Vít RAKUŠAN, poslanec, ČR

Jaroslav VYMAZAL, poslanec, ČR

Andrius KUBILIUS, MEP, EPP, Lithuania

Žygimantas PAVILIONIS, MP, Lithuania

André GATTOLIN, Senator, France

Nicolae ŞTEFĂNUȚĂ, MEP, Renew, Romania

Petras AUŠTREVIČIUS, MEP, Renew, Lithuania

Liudas MAŽYLIS, MEP, EPP Lithuania

Dace MELBĀRDE, MEP, ECR, Latvia

Matas MALDEIKIS, MP, Lithuania

Bernard GUETTA, MEP, Renew, France

Rasa JUKNEVIČIENĖ, MEP, EPP, Lithuania

Tomasz FRANKOWSKI, MEP, EPP, Poland

Hermann TERTSCH, MEP, ECR, Spain

Aušra MALDEIKIENĖ, MEP, EPP, Lithuania

Attila ARA-KOVÁCS, MEP, S&D, Hungary

Erik MARQUARDT, MEP, Greens, Germany

Pernille WEISS, MEP, EPP, Denmark

Roberts ZĪLE, MEP, ECR, Latvia

Klemen GROŠELJ, MEP, Renew, Slovenia

Riho TERRAS, MEP, EPP, Estonia

Miriam LEXMANN, MEP, EPP, Slovakia

Sandra KALNIETE, MEP, EPP, Latvia

Jerzy BUZEK, MEP, EPP, Poland

Janina OCHOJSKA, MEP, EPP, Poland

Eugen TOMAC, MEP, EPP, Romania

Ivan ŠTEFANEC, MEP, EPP, Slovakia

Krzysztof HETMAN, MEP, EPP, Poland

Ivars IJABS, MEP, Renew, Latvia

Franc BOGOVIČ, MEP, EPP, Slovenia

Radvilė MORKŪNAITĖ-MIKULĖNIENĖ,

MP, Lithuania

Raphaël GLUCKSMANN, MEP, S&D,

France

Juozas OLEKAS, MEP, S&D, Lithuania

Assita KANKO, MEP, ECR, Belgium

Radosław SIKORSKI, MEP, EPP, Poland

Róża THUN UND HOHENSTEIN, MEP,

EPP, Poland

Javier NART, MEP, Renew, Spain

Andrzej HALICKI, MEP, EPP, Poland

Alexander ALEXANDROV YORDANOV,

MEP, EPP, Bulgaria

Ondřej KOVAŘÍK, MEP, Renew, Czechia

Andreas SCHIEDER, MEP, S&D, Austria

Leopoldo LÓPEZ GIL, MEP, EPP, Spain

Sergey LAGODINSKY, MEP, Greens,

Germany

Antonio LÓPEZ-ISTÚRIZ WHITE, MEP,

EPP, Spain

Markéta GREGOROVÁ, MEP, Greens,

Czech Republic

Lolitas CIGANES, MP, Latvia

Marko MIHJELSON, MP, Estonia