Zemanův stav není dobrý dlouho. Nevíme, kdo ho ovlivňoval, říká senátor Růžička

Po jednání vedení Senátu s představiteli parlamentních stran, které se dostaly do nové Poslanecké sněmovny, je téměř jasné, že se komory shodnou na tom, že nálezy ÚVN k prezidentově zdravotnímu stavu jsou závažné a že je nutné hledat řešení. Na stole je tak přijetí článku 66 Ústavy, podle kterého by se pravomoci prezidenta přenesly na šéfa Sněmovny a premiéra. Než se ale komory parlamentu k takovému rozhodování odhodlají, plánují prý ještě jednou pořádat o aktualizaci zprávy o zdraví prezidenta.

„Ve zprávě je napsáno, že zlepšení zdravotního stavu je nejisté a změna prezidentových možností je málo pravděpodobná. Ačkoliv tam jednoznačná prognóza je, týká se rámce několika týdnů. My ale nevíme, zda je to dva nebo tři týdny, a proto jsme se zástupci Sněmovny usoudili, že není nic proti ničemu se na to znovu zeptat. Je to férové, a proto opakuji, že to není pokus o puč,“ vysvětlil v rozhovoru místopředseda Senátu Růžička.

Podle něj je pro senátory současná situace složitá. „Není to komfortní. Je dobře, že můžeme naplňovat literu Ústavy, od toho Senát je, ale necítím se lidsky dobře rozhodovat o něčem, když víme, že se jedná o závažné onemocnění a my spoléháme na lékařskou zprávu,“ dodal s tím, že je Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) vděčný za poskytnutí potřebných materiálů.

Celý rozhovor s 1. místopředsedou Senátu Jiřím Růžičkou v pořadu Ptám se já si můžete poslechnout zde.