
Vážení přátelé,
rok se opět nachyluje, proběhlou neděli jsme zapálili první adventní svíčku. Chvíli jsem se odmlčel, politiky, resp. spíše pseudopolitiky jsme měli víc než dost. Dělo se a děje se toho hodně, nebudu Vás zahlcovat. Spíše několik poznámek, z nichž ta první je k věci, která zásadně ovlivní naše životy v příštích deseti letech. Tak alespoň malý výběr z toho důležitého za poslední období:
1) Green Deal a Fit for 55
Zelená dohoda nám pěkně zamává se životy. Pro její vymahatelnost ji Komise doprovodila megabalíkem legislativních návrhů s názvem „Fit for 55“ (jako že do roku 2030 snížíme emise CO2 o alespoň 55%), který v mnoha souvislostech a propojeních zasahuje do oblastí klimatu, využití půdy, lesů, energetiky, dopravy… Jde o řádově tisíce stran textů.
Čeká nás zavádění dalších poplatků a daní, ohromných nových odvodů, další úvěry! a velké přerozdělování, dotace, kompenzace a sociální dávky …
Pro mě dost nepřestavitelné. Zatím jsme neuměli zvládat ani daleko jednoduší problémy, jak rádi říkají – jiné politiky. Teď máme nové politiky – zelenou a digitální. Co není zelené a digitální, jako když není.
Ale ať už jsou plány jakkoli bohulibé a třeba i správné, musí být proveditelné. Musí jim důvěřovat lidé. A musí je zvládnout zaplatit. I proto jsem si vzal jako zpravodaj v Senátu tisk N 066 / 13, kterým je „Návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se zřizuje "Sociální fond pro klimatická opatření“.
- Celá moje zpráva k Sociálnímu klimatického fondu zde
- Úvaha na téma Zelené dohody a žluté karty, vystavené Senátem pro Fit for 55, zde
2) Další dopis předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyen
Na dopis, kterým jsme společně s místopředsedou Senátu Janem Horníkem vyzývali Komisi <zde>, aby ve stávajícím programovém období už přestala tolerovat antikohezní rozdělování finančních prostředků EU, kterým prohlubuje rozdíly mezi Karlovarským a Ústeckým krajem a zbytkem země, jsme dostali odpověď předsedkyně Komise <zde>. Z něj bohužel vyplývá, že paní předsedkyně není úplně v obraze. Kombinace neschopnosti realizovat státem skutečnou kohezní a regionální politiku a k tomu rychlý řízený odchod od uhlí bez faktické pomoci státu ale bude v našem regionu stávající problémy jen dál prohlubovat. Což nelze nechat být. V navazující odpovědi na základě doložených faktů proto vyvracíme mylná tvrzení paní předsedkyně Ursuly von der Leyen a vyzýváme ji k tomu, aby nám začala Komise už konečně naslouchat a pokud to s námi, obyvateli Severozápadu, opravdu myslí Komise vážně, stačí zajistit jen to, aby spravedlivá koheze a spravedlivá transformace byly pro region opravdu spravedlivé <odpověď předsedkyni - fakta a proklamace - zde>
3) Návštěva Bruselu
V polovině listopadu jsem byl s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem a několika kolegy v Bruselu. Dva dny několik jednání, např. s první místopředsedkyní Evropského Parlamentu, třemi eurokomisaři apod. A také setkání s našimi europoslanci. Bohužel, eurokomisařka pro kohezi se nakonec omluvila!
Jednalo se především o plánech na provádění Zelené dohody a českém předsednictví příští rok atd. Ale co k tomu říct obecně, tomu světu tam? Je jiný. Moc mu nerozumím, snad ani rozumět nechci.
Asi jsem starý, ale tohle fungovat nemůže. Zásadní odtrženost od reality. Žijí si svým životem a ani si to snad nechtějí připouštět. Cesty ale nevedou přes další a další poplatky, daně, povolenky, úvěry ... a naproti tomu dotace, kompenzace, sociální dávky... vše administrativně složité! Měli by tam být lidi z reálného světa. Ne lidi, co se hned po vystudované politologii uchytnou v Bruselu a už se živí jen "vysokou" politikou či úředničinou. Jinak nepolíbení běžným životem. Nemohou pak zkrátka nebýt mimo.
Desítky tisíc úředníků … ohromné množství veřejných peněz na cokoliv.
Jinak vám všem přeji hlavně zdraví, žádný kovid. A klidný Advent.
Váš senátor
Zbyněk Linhart