Blíží se zrušení kontrol u vchodů na Hrad? Mnohé tomu napovídá
Když na jaře loňského roku Správa Pražského hradu náhle oznámila, že ruší plošné kontroly u vstupů do hradního areálu, vypadalo to, jako náhlé prozření. Nečekané osvícení rozumem a moudrostí. Vše ovšem trvalo jen několik dnů, či dokonce desítek hodin a kontroly se znovu objevily.
Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček tehdy ČTK sdělil, že plošné kontroly nařídila po vyhodnocení aktuálních bezpečnostních rizik Police ČR. „Nejde o záležitost, kterou by upravovala nebo rozhodovala Kancelář prezidenta republiky.“ Fakticky se tak pokusil zbavit odpovědnosti za veřejností kritizovanou šikanu provozovanou na radě od léta 2016.
Nyní se zdá, že nešlo ani tak o chvilkové prozření, závan rozumu, který tak nečekaně dolehl do hradních kanceláří, aby ho vzápětí překazili policejní analytici, jako spíš o řešení právního problému, jenž před vedoucími hradními úředníky vyvstal.
Třetí dopis senátorů
„My jsme si dlouho lámali hlavu, proč vloni Kancelář prezidenta ohlásila tak náhle konec plošných kontrol. Ten náhlý obrat nám nedával žádný smysl a čekali jsme nějakou kulišárnu. Hned po třech dnech také Kancelář prezidenta oznámila, že se plošné kontroly na základě rozhodnutí Policejního prezidia opět zavádějí. A já si pohrávám s myšlenkou, že do té doby byl areál pět let uzavřen bez jakéhokoli titulu“, vysvětluje místostarosta Prahy 6 a poslanec za hnutí STAN Jan Lacina, jenž spolu se senátorem Jiřím Růžičkou (zvolen za TOP a STAN) dlouhodobě usiluje o odstranění kontrol u vstupu na Pražský hrad.
Mnohé napovídá i vyjádření Kanceláře prezidenta republiky z ledna 2022, v němž se doslova píše „Bezpečnostní kontroly na vstupech provádí Policie České republiky na základě vlastní analýzy rizik z května roku 2021 a na základě vlastních oprávnění podle zákona (nikoli tedy jakýchkoli starších titulů – pozn. red.). Kancelář prezidenta republiky pouze dodržuje doporučení těchto složek.“
Kancelář tak reagovala na v pořadí již třetí dopis Jana Laciny a Jiřího Růžičky, v němž oba politici žádali odstranění plošných kontrol. „Přišlo nám logické obrátit se s výzvou do třetice a naposledy na prezidenta republiky jako nejvyšší autoritu Pražského hradu, i když jsme si samozřejmě vědomi, že rozhodnutí o zátarasech a kontrolách na Pražském hradě učinily bezpečnostní složky,“ vysvětluje Jan Lacina. „Proto jsme také formulovali třetí dopis jako výzvu prezidentovi, aby nechal u příslušných bezpečnostních složek prověřit, jestli jsou opatření na Pražském hradě i po více než pěti letech stále nezbytně nutná. Kancelář prezidenta nám neodpověděla, pouze vyvěsila na svých webových stránkách anonymní reakci, v níž nás zcela nesmyslně obviňuje z pokusu o prezidentský puč.“
O smysluplnosti plošných kontrol, včetně rozmístění železných zátarasů u vstupů na rad pochybuje také senátor Pavel Fischer. „O případném ohrožení radu bych musel něco vědět – jako předseda senátního výboru pro zahraničí, obranu a bezpečnost dostávám pravidelně informace o aktuálních bezpečnostních hrozbách,“ říká a pokračuje. „Dokonce byl na čas uzavřen přístup na rad úplně, pro což jsem neviděl oporu ani v zákoně, ani v pandemických nařízeních vlády nebo v rozhodnutích hlavní hygieničky.“
Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček nám na otázku, na základě jakého právního titulu byly vlastně v období od léta 2016 do jara 2021 prováděny plošné kontroly návštěvníků radu, neodpověděl.
Na tahu je ministr vnitra
Jak hodlají Jan Lacina s Jiřím Růžičkou pokračovat ve svém boji za zpřístupnění Pražského hradu „Tentokrát se už obrátíme na bezpečnostní složky, zdali není na čase opatření na Pražském hradě přehodnotit. Podle nás jsou k ničemu, odrazují turisty, znechucují Pražany, ničí dobré jméno Policie ČR a významně prodražují provoz areálu Pražského hradu. Nejspíš napíšeme oficiální dopis ministru vnitra,“ vysvětluje Lacina s tím, že ministr vnitra předsedá Bezpečnostní radě státu i Výboru pro zpravodajskou činnost, tedy orgánům, které mohou nejlépe posoudit nebezpečí teroristického hrozby, na niž se rad od roku 2016 odvolává.
„Další možností je, že v rozpravě před hlasováním o důvěře vládě uvedu zrušení kontrol jako jedno z možných úsporných opatření. Podotýkám, že v rozpočtu ministerstva vnitra žádná samostatná kolonka označená jako plošné kontroly Pražského hradu neexistuje,“ vysvětluje Jan Lacina.
Ministr vnitra Vít Rakušan bude podle všeho úsilí obou politiků nakloněn. Na svém Twitteru napsal „Pražský hrad je symbol české státnosti. Patří nám všem. A my všichni opravdu nejsme teroristi, tak jak si teď možná připadáme při jeho návštěvě. Požádal jsem příslušné instituce o revizi všech bezpečnostních opatření, která kolem radu stvořila válečné opevnění.“
Odpovědnost nese i církev. O prvním svátku vánočním, tedy 25. prosince 2021, byla katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha otevřena pro veřejnost mimo čas bohoslužeb pouhé dvě hodiny čtyřicet minut. Hradní nádvoří byla přitom zaplněná rodinami s malými dětmi, které se přišly podívat na jesličky. Marně.
Autor: DAN HRUBÝ redaktor Týdeníku FORUM