Šéf soudu teď? To je provokace

Zatímco prezident Miloš Zeman v neděli nevyloučil možnost, že by jmenoval nového předsedu Ústavního soudu, podle místopředsedy ústavně-právního výboru Senátu MichaelaCanova (SLK) by to bylo v rozporu s ústavou. Podle něj půjde o jednu z klíčových povinností příští hlavy státu. Osmi ústavním soudcům totiž končí v roce 2023 mandát.

„Kdyby dával nevhodné návrhy, anebo málo často, mohl by se Ústavní soud dostat do velmi nežádoucí situace,“ varuje Canov. Zdůraznil, že Senát rozhodně není automat na schvalování prezidentských návrhů.

LN Víte, kdo bude kandidátem prezidenta Miloše Zemana na uvolněné místo soudce Ústavního soudu, se kterým se měl včera sejít?

Oficiálně jsem žádné jméno neslyšel. Znám jen spekulace z médií.

LN A jméno advokátky Jany Tlapák Navrátilové?

Zhruba tak před dvěma měsíci jsem slyšel v senátních kuloárech jméno, které zmiňujete, s tím, že jde o jednoho ze zvažovaných kandidátů. Nyní jsem ale slyšel mužské jméno.

LN Patřilo exděkanu brněnských práv Janu Svatoňovi, o kterém spekuloval Deník N?

Bylo to mužské jméno. Ale nepamatuji si ho. Předtím jsem ho totiž neznal.

LN Pan prezident nevyloučil, že by mohl jmenovat ve zbytku svého mandátu i nového předsedu Ústavního soudu. Jak se na to díváte?

Podle mého názoru by to bylo v rozporu s ústavou. Prezident má samozřejmě právo jmenovat předsedu Ústavního soudu z řad jeho soudců. Měl by to ale dělat až prezident, který bude ve funkci v době, kdy dotyčný předseda soudu bude nastupovat. To by jinak prezident mohl jmenovat soudce do funkce k datu třeba až za osm let. Považuji to za nesmysl. Podle mne je to taková provokace.

LN Co by se dělo, kdyby to prezident Zeman přesto udělal?

To bych byl sám zvědav. Rozhodnout o tom, že je to protiústavní, by musel Ústavní soud. Osobně si myslím, že by ale takovou nabídku ani nikdo z ústavních soudců nepřijal.

LN Proč?

Protože by se mezi svými kolegy znemožnil. Zaslechl jsem jméno profesora Josefa Fialy. Nedovedu si to ale představit, když mu za 2,5 roku končí mandát. Nevěřím, že by to přijal.

LN Příští rok má skončit mandát osmi soudcům. Jejich nástupce bude vybírat příští prezident. Co to bude znamenat?

Přiznám se, že to byl jeden z hlavních důvodů, proč jsem sám znovu kandidoval do Senátu. Láká mě práce spojená s posuzováním uchazečů, kteří v Senátu zasednou. Posuzujeme, jestli kandidát splňuje představy na to, aby se mohl stát ústavním soudcem. Je to jedinečná šance, jak se podílet na konstituování tak významné instituce, jako je Ústavní soud.

LN Z okolí prezidenta Zemana prosakují informace, že prezidentští kandidáti údajně už dnes řeší a slibují, kdo by měl být adeptem do nejvyšší ústavní instituce. Zaslechl jste něco takového?

Toto jsem nezaznamenal. Pokud to tak udělali, tak je to velmi špatné. To se dělat nemá. Navíc to nemá moc smysl. Studoval jsem historii procesu jmenování ústavních soudců v Senátu. Sám jsem zažil tři jmenování. Dvě neúspěšná a jedno úspěšné. Není to žádná legrace. Pokud si prezident vybere někoho nepřesvědčivého, kvůli jeho modrým očím ho Senát nezvolí. Nový prezident by měl být každopádně akční.

LN Jak to myslíte?

Kdyby nevybral vhodné adepty do Ústavního soudu, které by Senát schválil, mohl by ohrozit fungování soudu. Kdyby dával nevhodné návrhy, anebo málo často, mohl by se Ústavní soud dostat do velmi nežádoucí situace. Bude to jeden z hlavních úkolů nového prezidenta.

Autor: MARTIN SHABU