Senát nadále podporuje Ukrajinu, 1. místopředseda Jiří Růžička se vydal uctít zavražděné v Babím Jaru

Ve dnech 5. – 7. října se konala zahraniční cesta 1. místopředsedy Senátu Jiřího Růžičky na Ukrajinu, stvrdil jí tak dlouhodobou podporu českého Senátu. Na Ukrajinu se vydal u příležitosti 80. výročí pietního aktu v Babím Jaru, kde nacisté, v rokli na kraji Kyjeva, zabili desítky tisíc Židů. Kromě návštěvy historicko-pietní rezervace se setkal i s vysokou ukrajinskou ústavní činitelkou, místopředsedkyní Nejvyšší rady Olenou Kondratiuk.

Hned po příletu se 1. místopředseda Senátu setkal s místopředsedkyní Nejvyšší rady Ukrajiny Olenou Kondratiuk. Hovořili spolu o stále větší důležitosti a aktuálnosti připomínat si podobné události, jako se odehrály v Babím Jaru 29. a 30. září 1941, a to i v mezinárodním kontextu. Místopředsedkyně Nejvyšší rady také poděkovala českému Senátu za trvalou podporu Ukrajiny.

„S ostatními zahraničními účastníky jsme se shodli na tom, že je důležité si Babíj Jar v Kyjevě připomínat nejen kvůli samotné události z roku 1941, ale i proto, že nenávist, rasové předsudky, vyhrocený nacionalismus a etnické čistky nejsou ničím, s čím bychom se v současném světě nepotkávali. Možná spíš naopak…!“ komentoval 1. místopředseda Senátu, který na této akci zastupoval Českou republiku, významnost aktu. Již 80. výročí nepředstavitelného masakru, kdy nacisté během dvou dnů zastřelili víc než třicet tři tisíc ukrajinských Židů, si Ukrajina připomenula za účasti prezidentů Ukrajiny, Izraele, Německa a dalších vysokých ústavních činitelů států Evropy i USA.

Součástí pietního aktu byla i prohlídka Zrcadlového pole, kde jsou jednotlivé sloupy, nesoucí název Stromy života, prostřílené tisící kulkami stejného kalibru, jakými postříleli nacisté v Babím Jaru 33 771 kyjevských Židů. Nově vybudovaná „Křišťálová zeď pláče“ je z černého antracitu s bílými krystaly křišťálu a stékající vodou, symbolicky se tak vztahuje k jeruzalémské Západní zdi neboli Zdi nářků.

Ve večerních hodinách pietního ceremoniálu zazněla v podání berlínského symfonického orchestru 13. symfonie Dmitrije Šostakoviče s názvem „Babí Jar“. V provizorní „koncertní síni“ se po obou stranách „jeviště“ na černé sloupy po celou dobu programu promítala jména zavražděných. Po skončení koncertu následovaly projevy prezidentů Ukrajiny, Izraele a Německa. Zazněl rovněž video-projev ministra zahraničí USA Anthonyho Blinkena.

Zdroj: www.senat.cz