Rozhodnutí Ústavního soudu je cestou ke spravedlivějšímu volebnímu systému. Jsme připraveni udělat maximum pro doplnění volebního zákona.

Ústavní soud po třech letech od podání návrhu na přezkum zákona o volbách vyhověl stížnosti skupiny senátorů a zrušil ustanovení týkající se nespravedlivého přepočtu hlasů na mandáty a více procentního kvora hlasů pro koalice z dob opoziční smlouvy. Poslaneckou sněmovnu a Senát nyní čeká společná příprava doplnění volebního zákona před podzimními sněmovními volbami.

„Nález Ústavního soudu je bezpochyby pozitivní zprávou a cestou ke spravedlivějšímu volebnímu systému. Hlasy voličů mají mít v poměrném volebním systému stejnou váhu, což dosavadní volební systém neumožňoval a malé strany potřebovaly pro zisk poslaneckého mandátu více hlasů než strany velké. Za klíčové považujeme i zrušení klauzule, která deformovala rovnou politickou soutěž a omezovala spolupráci politických uskupení,“ říká Petr Holeček, předseda senátorského klubu Starostové a nezávislí.

„Byť byl v posledních dnech Ústavní soud pod tlakem prezidenta republiky a dalších politických institucí, oceňujeme, že nepodlehl a obhájil si vlastní názor. Nyní nás čeká výzva v podobě jednání napříč politickým spektrem mezi Poslaneckou sněmovnou a Senátem, abychom mohli doplnit volební zákon tak, aby podzimní volby nebyly nijak ohroženy. Jsem přesvědčený, že Senát pro vytvoření spravedlivého kompromisu udělá maximum,“ dodává Petr Holeček. Při tvorbě nového volebního systému se senátoři rozhodli spolupracovat s advokátem Stanislavem Polčákem, který skupinu senátorů zastupoval před Ústavním soudem, a politologem Tomášem Lebedou, který se specializuje na oblast voleb a volebních systémů.

„Rozhodnutí Ústavního soudu je velmi důležité pro rovnoprávné postavení každého občana, kdy mají všechny hlasy voličů stejnou váhu a význam. Je tím napravená nespravedlnost, která je dědictvím nemravné opoziční smlouvy. Senát v této věci dokázal smysl a opodstatnění své existence jako strážce demokratického řádu. Jsem rád, že jsem ve své pozici místopředsedy Senátu k tomuto výsledku mohl aktivně napomoci,“ uvádí Jiří Šesták, ředitel Muzea paměti XX. století a bývalý místopředseda Senátu.

"Tímto rozhodnutím bylo učiněno zadost dohadům, zda náš volební systém je v souladu s Ústavou. Verdikt Ústavního soudu je jednoznačný, že není. Např. hnutí ANO nyní tedy disponuje navíc 15 mandáty, které získalo v rozporu s ústavními pravidly na úkor menších stran a hnutí. Také požadavek, aby koalice získaly násobky hlasů oproti samostatným kandidátkám, padl jako poslední relikt opoziční smlouvy ODS a ČSSD. Jsem rád, že se Ústavní soud zastal všech voličů, tedy jejich práva na rovnost jejich hlasů, a také vyslovil nepřípustnost diskriminace menších politických stran,“ dodává advokát a europoslanec Stanislav Polčák.

  1. 2. 2021

Jan Doležálek, PR klubu Starostové a nezávislí, Kontakt: dolezalekj@senat.cz, tel. 777 318 839