Krize v chebské nemocnici trvá

Umožněte pacientům léčbu v Německu, vyzývají Blatného opětovně Piráti a Starostové

Praha/Karlovarský kraj, 12. února 2021 - Kvůli stále kritičtější situaci v chebské nemocnici zaslali zástupci Parlamentu, starostové i hejtman Karlovarského kraje dopis ministrovi zdravotnictví. Mezi nimi také senátor Jan Horník (STAN) Jan Horník, který uvedl: „Situace na Karlovarsku je výsledek nekoncepčnosti, nekoordinovanosti a zmatečnosti vládních opatření. Dlouhodobě je Karlovarský kraj vládou všeobecně vnímán jako jakýsi apendix ČR, který vlastně není zapotřebí, a proto nestojí ani za pozornost se jím zabývat. Postoj vlády ke Karlovarskému kraji se musí nejenom co se týče pandemické situace zcela změnit. Třicet let se ne vždycky bezbolestně utvářela spolupráce na společných hranicích s Německem. Tato spolupráce je v mnoha oblastech příkladná a mnozí obyvatelé a starostové už si ani nedovedou představit, že by se měla mezi oběma národy zase stavět sebemenší „železná opona“. Bohužel náměstek ministra zdravotnictví o této skutečnosti nemá ani ponětí. Svými nejenom necitlivými slovy, ale i nepravdami ve stylu fake news, zahájil z úrovně vlády nové stavění zdi mezi Čechy a Němci, kterou jsme úspěšně 30 let bourali. Neznalost současného života našeho pohraničí je šokující o to víc, že se jedná o vrcholného zástupce státní zprávy. Dokládá to skutečnost, jak hluboká je propast mezi tím, jak my tu na západě Čech žijeme a jaké představy o našem společném životě v pohraničí s Němci má naše vláda. Úplně nejhorší. Historicky ve všem.“.

Podepsaní v dopise opětovně vyzývají k přijetí pomoci od Bavorska a Saska i otevření hranic pro sanitky. Pirátský poslanec Petr Třešňák to komentuje slovy: „Převozy pacientů v těžkém stavu do vzdálených tuzemských nemocnic mohou trvat až pět hodin, jsou tudíž rizikové. Transport do Německa by přitom nezabral ani 45 minut. Nedává žádný smysl, proč vláda stále odmítá přijmout pomocnou ruku Bavorska a Saska. Národní hrdost teď musí jít stranou, na první místě musí být zdraví našich občanů. Žádáme také omluvu náměstka zdravotnictví Vladimíra Černého za jeho výroky do médii, že si kraj za vše může sám a že většinu míst v chebské nemocnici zabírají Němci. Je to nehorázná lež,“ uvedl Třešňák.

Situace v chebské nemocnici je již od ledna kritická, zařízení nemá dostatek lůžek na intenzivní péči pro pacienty s těžkým průběhem koronaviru. Poslanec Petr Třešňák proto už na začátku roku vyzval ministra zdravotnictví Jana Blatného, aby okamžitě vyjednal pomoc s Bavorskem a Saskem. Stejné přání projevili v petici i chebští občané. Ministr to ale doposud odmítá.

„Jsme periferním regionem, k jehož nemnoha bonusům patří sousedství s Německem a třicet let skvěle fungující přeshraniční spolupráce. Naši spoluobčané jezdí do Německa pracovat, studovat, nakupovat nebo sportovat, to samé platí obráceně pro Němce. Hranice tu jsou už dávno jen čárou na mapě. O to víc je nepochopitelné, že i po 17 letech členství v EU zůstává státní hranice bariérou pro poskytování lékařské péče. Vyzýváme proto ministra, aby odsouhlasil a aktivoval přeshraniční spolupráci, kterou už předjednal Karlovarský kraj v čele s hejtmanem Starostů a nezávislých Petrem Kulhánkem,“ popsal Třešňák s tím, že spolupráce by byla výhodná i pro mimokrizová období. Dnes se totiž na hranici musí pacienti z české sanitky přeložit do německé, což zdržuje celý proces a zvyšuje pro nemocné riziko komplikací.

„Pacienti na Chebsku mají nárok na zajištění intenzivní lékařské péče v dojezdové době 60 minut. Místo toho jsou převáženi i pět hodin do vzdálených českých nemocnic, i když jsou německá zařízení doslova za rohem. To nedává žádný smysl. Karlovarský kraj je v mnoha ohledech přehlíženým a opomíjeným, bohužel je tomu tak i v oblasti zdravotnictví, kde opravdu jde o životy. Nemáme tu fakultní nemocnici, komplexní onkologické centrum, ve většině kraje není splněna dostupnost leteckou záchrannou službou do 30 minut, potýkáme se s nedostatkem praktických lékařů i ambulantních specialistů. Naši občané už nechtějí být občany druhé kategorie, proto žádáme ministra, aby začal situaci řešit a pomohl narovnat nerovnosti,“ dodal starosta Chebu Antonín Jalovec.

Kromě výše uvedených byli autory dopisu i Petr Kulhánek, hejtman Karlovarského kraje, senátoři Jan Horník, Miroslav Balatka, Miroslav Plevný a Martin Kalina, starosta Mariánských Lázní i Dalibor Blažek, starosta města Aš.