Klub Starostové a nezávislí: podpoříme konec kojeneckých ústavů i kraje s povrchovou těžbou

Senátoři dostanou na své 16. schůzi k posouzení novelu zákona o sociálně-právní ochraně dětí, která prakticky ruší kojenecké ústavy a zvyšuje odměny pěstounům.

„Novela zákona sice nepředstavuje potřebnou kompletní systémovou změnu, ale přináší důležité prvky, které pro zlepšení ochrany dětí již dlouho potřebujeme,“ hodnotí návrh zákona senátor a lékař Marek Hilšer.

Zákaz umisťování nejmenších dětí do ústavní péče označují senátoři klubu Starostové a nezávislí jednoznačně za správný krok. „Drtivá většina odborníků to potvrzuje. S tím souvisí i nutná valorizace příspěvku pro pěstouny a profesionalizace pěstounské péče. Změna ústavní péče na rodinnou je především správná pro psychický vývoj dětí, ale také méně náročná pro veřejné rozpočty,“ dodává Marek Hilšer.

Úhrada z vydobytých nerostů by měla náležet i krajům

Skupina senátorů v čele s Miroslavem Balatkou se rozhodla předložit návrh senátního návrhu zákona o ochraně a využití nerostných bohatství, tzv. horní zákon. Senátoři vycházejí z pozměňovacího návrhu, který již v lednu letošního roku horní komora podpořila drtivou většinou, ale Poslanecká sněmovna návrh neschválila. Návrh senátorů počítá s tím, že by část úhrady z vydobytých nerostů nenáležela pouze obcím a státu, ale také krajům, ve kterých k těžbě dochází, protože i ty jsou těžbou postiženy včetně jejich dopravní infrastruktury.

„Návrh zákona se zaměřuje na regiony, kde probíhá povrchová těžba hnědého uhlí a ostatních nerostů jako je písek a kámen. Tyto regiony by měly získat více peněz z poplatků, které platí těžaři. Cílem je dostat se na úroveň poplatků hlubinné těžby, kdy v obcích zůstává 75 % z těchto peněz. Pro Karlovarský kraj by to znamenalo přínos zhruba 45 milionů korun ročně a Ústeckému kraji přibližně o 210 milionů korun. Našim cílem je, aby návrh zákona schválilo nové složení Poslanecké sněmovny,“ říká senátor Miroslav Balatka.

Praha 9. září 2021

Jan Doležálek

PR klubu Starostové a nezávislí

Kontakt: dolezalekj@senat.cz, tel. 777 318 839