Zelená transformace kontra tvrdá realita pro průmysl i stát

10. dubna probíhala v Senátu odborná debata na téma „ Budoucnost energeticky náročných odvětví v ČR a EU “. Své prezentace s chmurnými daty a perspektivou představili zástupce chemického , keramického a ocelářského průmyslu.

Evropská klimatická politika, stále vedená ušlechtilými cíli, narážení na tvrdé limity průmyslové a sociální reality. Emisní hlášení, ESG reporting a stále přísnější regulace tvoří neudržitelný tlak na klíčová odvětví zpracovatelského průmyslu. Výroba se z důvodů rostoucí nekonkurenceschopnosti, primárně způsobované umělým zvyšováním energií prostřednictvím nejen emisních povolenek a překotných změn, stále významněji mimo EU. Zatímco evropská produkce klesá (např. v chemických výrobách z 23 % na 13 %), Čína ji masivně navyšuje (z 19 % na 43 %). A to často s vyššími emisemi. Vykáže nám, co je třeba a my jsme spokojeni.

Tato deindustrializace nejen dále oslabuje, ale paradoxně vede i ke zhoršení Evropy ekologických dopadů díky dovozům z méně regulovaných zemí. To vše negativní přináší dopady na zaměstnanost, stavebnictví a rozpočty . Významnou podporou je také aktuální se závislost na dovozech ze zemí, kde jsou násobně levnější energie – zkušenost z covidové krize ukázala, jak nebezpečná podobná závislost může být. Poučení jsme si odnesli minimum!

Neuvěřitelně si podřezáváme větev v oborech, kde jsme technologicky, emisně na úrovni, abychom pod pláštíkem jakýchsi ekologických hesel a jdou nahraditi vlastní výrobky importem!

Cena energií v EU je násobně vyšší, než ve světě, stejně jako regulace, administrativa, formalismus. Kam to spěje? Chceme být závislí na Číně, Rusku, USA atp.? V zásadních výrobách?!

Zatím spíše formalismus střídá přetvářku.

Musíme naléhavě řešit systém emisních povolenek, cenotvorbu energie (zejména regulované složky) a ochranu našeho průmyslu .

Rekonstrukce polikliniky Rumburk zahájena

Dnes (úterý 15.4.) odpoledne zakázka byla slavnostně zahájena realizace veřejné rekonstrukce polikliniky v Rumburku . Jen rekonstrukce hlavní budovy rumburské nemocnice, na kterou 2 x 200 mil. Kč bylo zastupitelstvem kraje schváleno už v roce 2022 a 2023, stále v nedohlednu . Nerealistických slibů máme mnoho. Mluvil jsem o tom opakovaně se zástupci Krajské zdravotní či na krajském zastupitelstvu.

Zkusme pro rekonstrukci rumburské nemocnice najít realistický a přiměřený rozměr a na něm pracovat. Že sem nikdo nedá miliardu je asi jasné!

Tak snad se něco zase pohne, až se největšímu zdravotnickému zařízení v ČR - Krajské zdravotní, jak se podaří konečně najít generálního ředitele (poté, co předcházející byli odejíti, utekli či byli zavřeni).

Ze Senátu

Začátkem dubna jsem měl příjemnou debatu s velvyslanectvím Rumunska Antoanetou Barta o spolupráci v oblasti prostředí, regionálního rozvoje a veřejné správy ao návštěvě výboru ŽP Senátu Rumunska v ČR v září.

9.dubna pak v Senátu vystoupila 5. prezidentka Gruzie Salome Zurabišvili k projednávání Usnesení Senátu k pokračujícím protestům v Gruzii, ústavní a politické krizi po nespravedlivých volbách, k sílící represi a porušování lidských práv. Gruzie prochází turbulentním vývojem. A ne zrovna příjemným. Historie se opakuje. Jinak je to nádherná kavkazská země, součást Evropy. A my, jako EU, jsme promarnili období, kdy jsme ji mohli více integrovat. Roky deklarací a slibů nevedli nikam.

Selhání reformy stavebního zákona

V prvním letošním čísle časopisu Senát mi vyšel článek „ Selhání reformy stavebního zákona “. Vedle krátké rekapitulace činností našeho Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní Senátu Parlamentu ČR za rok 2024 jsem věnoval naplňování nového stavebního zákona, zejména digitalizace stavebního řízení, která se ukázala jako zásadně nepřipravená – chyběly technické nástroje, prováděcí předpisy i personální zajištění. Navzdory opakovaným varováním odborné veřejnosti a samosprávný systém zkolaboval a situaci musela v prosinci řešit novela zákona, právní alternativní postupy. Reforma navíc provázely další problémy jako byrokratická zátěž, složitost zákona, snížení kvalifikace úředníků či nedostatečná reakce státu na dlouhodobě známé nedostatky. Bohužel, schválení tzv. bypassu jen uhasilo požár, vážné problémy. A to počínaje složitým územním plánováním, stavebním zákonem samotným a především prováděcími předpisy, jednání státních úřadů atp. Ale ministři se tváří, že mají splněno! A zavádějí další úřady.

Z regionu

Naše krásnolipská pletárna se objevila v ČT , v televizním pořadu Gejzír, kde se redaktoři věnovali tématu punčochového zboží – včetně ikonických značek Elite.

Co dělat o prodlouženém velikonočním víkendu v Českém Švýcarsku se dozvíte z webu zde , či zde Facebook destinace, navštivte třeba velikonoční jízdu v Mikulášovicích.

KLIMA LAND4

Město Krásná Lípa se již rok a půl podílu na realizaci EU projektu LAND4CLIMATE , financovaném z programu Horizont Evropa, který je výzkumným a inovačním programem EU, s cílem podporovat vědecký výzkum, technologický rozvoj a inovace, jež mají přispět k řešení největší výzev současnosti, jako jsou klimatická změna, zdravotnictví, digitalizace, udržitelný rozvoj nebo energetická transformace. Řešený projekt zaměřený na posílení odolnosti vůči klimatickým změnám v oblastech kontinentálního klimatu inovativního využívání blízkých řešení (tzv. Nature-Based Solutions, NBS). Projekt testuje a demonstruje tato řešení v šesti evropských zemích, v tzv. frontrunning regionech (jedním z nich je Krásná Lípa), s cílem adaptace na klimatické hrozby jako jsou sucho, povodně či degradace půdy, s důrazem na místní znalosti a potřeby. V Krásné Lípě jsme měli tento měsíc začít (ale o 3 týdny to posouváme kvůli migrujícím obojživelníkům …) v rámci aktivit tohoto projektu s investicemi do revitalizace odtokového koryta z rybníka Cimrák. Opatření zlepší protipovodňovou ochranu centra města - při stoleté povodni dojde ke snížení vodní hladiny o 1,56 metru oproti současnému stavu , což je významný rozdíl. Zmeandrováním dojde ke zpomalení odtoku vody, čímž se vyčistí a zlepší její kvalita, zvýší se druhová pestrost v nových biotopech, které budou vázat na nově vytvořené tůně. Vzniklý přírodní park bude nově zpřístupněn pomocí sítě pěších tras navazujících na okolní cesty. Díky novým výsadbám stromů dojde postupně k přirozenému zastínění, což přinese i zlepšení průměrných teplot v řešené lokalitě. Veškeré zemní práce by měly být hotové do konce tohoto roku.

Jak si stanovit priority v novém geopolitickém prostředí?

V novém geopolitickém prostředí, které je poznamenanou válkou, energetickou krizí, rostoucí migrací a ztrátou technologické konkurenceschopnosti, musí Evropská unie i Česko přehodnotit svou prioritu a vrátit se k vytvoření základních podmínek nutných pro přežití . V článku pohlížím na současné hrozby skrze prizma Maslowovy pyramidy potřeb – od energetické soběstačnosti přes vojenskou obranyschopnost až po strategickou nezávislost. Jsem přesvědčen, že bez dostupné a levné energie nelze zajistit prosperitu, bezpečnost ani schopnost se bránit. Musíme se na energetiku, obranu a ekonomickou strategii přestat dívat skrze ideologii, jinak Evropa riskuje vlastní sebedestrukci. Více v článku Jakou prioritu si v novém geopolitickém prostředí a rizicích má stanovit Evropská unie.

Jaro je konečně v plném proudu a já Vám přeji příjemné a hezké Velikonoce – ať Vám přináší radost, klid i spoustu malých důvodů k úsměvu.

Váš senátor,

Zbyněk Linhart