Parta ze Zemanových narozenin se už těší, jak nás vystřídá. Potřebujeme i Piráty, říká Rakušan

„Chceme mít v této vládě postavení rovného, nikoliv trpěného partnera,“ říká v rozhovoru předseda Starostů Vít Rakušan. „Žádnou záruku nemáme,“ dodává. Rakušan v rozhovoru popisuje, proč rozumí reakci Pirátů, jak vnímal telefonát Petra Fialy, co mu řekl v pondělí prezident Petr Pavel a koho by chtěl poslat na ministerstvo pro místní rozvoj.

Jak byste vnímal, kdyby vám jako předsedovi koaliční strany premiér několik desítek minut před tiskovou konferencí zavolal, že končíte?

Určitě bych to vnímal těžce. Myslím si, že ani Starostové a nezávislí by to nevnímali dobře.

Proto od začátku říkám, že i přesto, že jsem na našem jednání vůči Pirátům vyslovil přání a prosbu, aby ve vládě zůstali, dodávám, že jejich reakci rozumím.

Piráti to následně rámovali jako vyhazov celé strany z vlády. Neměl byste v jejich pozici stejný pocit? Vím, že formálně měl premiér na tento postup podle ústavy právo, ale působilo to dojmem veřejné potupy.

Už se chci vyhnout slovům, která budou přilévat olej do ohně. Od začátku se snažím situaci zklidňovat, ale z mého pohledu tam byly nedobré přístupy na obou stranách.

Styl premiérova oznámení nepovažuji za vhodný, stejně jako věty Pirátů o tom, že tři roky sedím ve vládě polokorupčníků a polomafiánů.

To nepůsobí důvěryhodně, když jsem do té doby aktivní a spolehlivou součástí vlády.

Já se ptám především na postup premiéra, reakce Pirátů je jiná věc.

Ano, já to ale musím hodnotit jako komplex.

Proto jsme my jako STAN první den nevydávali žádnou tiskovou zprávu, nedělali jsme žádnou tiskovou konferenci. Analyzovali jsme situaci a považovali jsme ji za nešťastnou pro naši vládní koalici. Stojíme za pětikoalicí.

Porušil svým postupem premiér koaliční smlouvu? Tam totiž stojí, že „pro každý takový krok bude předseda vlády hledat podporu příslušné koaliční strany“. Tu ale Petr Fiala nehledal.

Já tohle opravdu nechci a neumím posoudit. Byla to hraniční situace, atypická v tom, že byl odvoláván předseda politické strany. Ale nechci se teď úplně patlat v té proceduře. Nejsem ani právník, ani ten, kdo psal tu smlouvu. A nechci být zároveň tím, kdo má mít patent na výklad.

Jen zopakuji, že ten postup nepovažuju za vhodný ani za šťastný, stejně tak nepovažuji za šťastnou reakci Pirátů.

Místo toho, abychom ukázali, že řešíme popovodňové škody a problémy lidí, začínáme řešit sami sebe.

Nebyl to telefonát ke konzultaci, jen oznámení

Jste první místopředseda vlády, s Piráty jste do vlády vstupovali jako dvojkoalice. Neměl premiér projednat tak závažný krok i s vámi? Místo toho vám to ale zavolal deset minut před tiskovou konferencí, kde to oznámil.

Petr Fiala mi volal a oznámil mi, že je to jeho premiérské rozhodnutí, za kterým si plně stojí. Z pohledu práva je to legitimní rozhodnutí premiéra.

Zároveň mi řekl, že to není telefonát ke konzultaci, že je to telefonát, kdy mně to rozhodnutí oznamuje.

Moje první otázka byla, zda to ví Ivan Bartoš, odpověď byla, že Ivan Bartoš to ví. V té chvíli jsem se snažil kontaktovat Ivana Bartoše, bohužel neúspěšně.

Mě stále překvapuje, že tak klíčový krok – protože bylo de facto jasné, že Piráti následně odejdou z vlády – nekonzultuje premiér do nějaké míry s klíčovým koaličním partnerem.

Evidentně ho nekonzultoval ani v rámci své koalice, jak jsem pochopil. Je to jeho rozhodnutí. Premiér je zodpovědný za řešení té situace, aby se vyřešila rychle.

Pokud se mě kdokoliv ptal, s jakým aktivním plánem vstoupím do tohoto vyjednávání, je moje odpověď jednoduchá. Nepřipustím zpochybňování nároku hnutí STAN na rezorty, které máme. Včetně ministerstva průmyslu a obchodu.

A po odchodu Pirátů si budu určitě za tu bývalou koalici uplatňovat pokračování na ministerstvu pro místní rozvoj.

V rozhovoru pro Právojste uvedl, že tento styl vládnutí je pro vás problém a chcete mít záruky, že v této sestavě dovládnete do voleb. Jaké záruky vám premiér dal?

Nějaká stoprocentní záruka jako taková přece existovat nemůže. Nebudeme vymýšlet žádná nová perfektní ustanovení koaličních smluv, protože taková neexistují.

Pokud má premiér zájem odvolat nějakého ministra, z ústavního pohledu na to právo má. Takže bavit se tady o zárukách je těžké, ale je důležité v tak rozjitřené době a v téhle debatě říci, že bych byl nerad, aby se taková situace opakovala. Je to pro nás neakceptovatelné.

Za Starosty chceme v této vládě mít postavení rovného, nikoliv trpěného partnera. To jsem řekl.

Vláda volby prohrála

Jakou máte jistotu, že to tak bude? Že budete tím rovným, nikoliv trpěným partnerem?

To nebudeme vědět do té doby, než si tenhle formát vyzkoušíme.

Pro nás to není komfortní postavení. Spočítejme si, jak to bude s poměry mezi partnery. Jan Lipavský zůstává ve vládě jako nestraník. Akceptujeme jeho rozhodnutí, nepřetahujeme ho. Gesce pro legislativu se ruší a liberální směr v koalici početně oslabil, takže já teď nemohu říct, jak bude vládnutí vypadat.

Musíme si to vyzkoušet. Uděláme všechno pro to, abychom náš program naplňovali. Žádnou záruku prostě nemáme.

V debatě hned na začátku jsem ale řekl, že se Starostové nemohou cítit jako nějaký trpěný partner trojkoalice Spolu, ale jako rovný koaliční partner. A že na to budeme obzvlášť dbát.

Jak na to budete obzvlášť dbát?

Máme vždy možnost se svobodně rozhodnout, jestli nám ten vládní formát vyhovuje, nebo nevyhovuje. Nás ve vládě drží odpovědnost. Odpovědnost i po prohraných krajských volbách. Tohle by měli koaliční partneři slyšet, proto to říkám nahlas.

I přes úspěch STAN nemůžeme zpochybňovat, že senátní volby vyhrálo hnutí ANO, nehledejme nějaké výmluvy. Krajské volby vyhrálo hnutí ANO. A pokud chceme, aby tohle dopadlo jinak, potřebujeme, aby vláda něco odpracovala, nepotřebujeme předčasné volby, proto ve vládě určitě zůstaneme.

Ale samozřejmě budeme chtít postavení, které bude rovné a důstojné, a to zjistíme jenom, když tenhle formát vyzkoušíme.

STAN dopadl v obou jmenovaných volbách z vládních stran nejlépe, přesto upozorňujete na prohru vládní koalice. Naopak premiér po druhém kole senátních voleb řekl, že tyto volby vláda jednoznačně vyhrála.

Já mohu být partikulárně, za STAN, spokojen. V mnoha krajích jsme byli nejenom před jednotlivými stranami, ale i celou koalicí Spolu. Líbí se mi, že ve třetích volbách za sebou jsme zaznamenali růst, to je všechno hezké.

I přesto, že můžu být jako stranický předseda spokojen, musím konstatovat fakta. Krajské volby vyhrálo překvapivě hodně hnutí ANO. Senátní volby jsou jiný typ voleb. Můžeme tam sčítat zisky jednotlivých stran, ale hodnotí se přece, která ze stran získala nejvíc mandátů.

Ve známém videu STAN jste dostal otázku, zda jste „to premiérovi řekl“. Tady se to přímo nabízí. Řekl jste mu to?

Tohle není na koaliční diskuzi, to je na interpretaci a vidění světa každého jednotlivce a každé strany zvlášť. My za STAN rozhodně nebudeme říkat, že jásáme nad výsledkem krajských a senátních voleb.

Říkám to veřejně. Protože ve vládě zůstáváme v ne úplně komfortní situaci, kdy náš koaliční partner končí, protože nechceme teď riskovat vládní krizi, která by vedla k předčasným volbám, a chceme mít šanci za ten rok tu situaci ještě změnit.

Ivan Bartoš a Jakub Michálek tvrdí, že byl Petr Fiala pod tlakem určité skupiny z ODS, která žádala Bartošovo odvolání. Vnímáte tam něco takového i vy?

Nevím, co o tom ti pánové vědí. Ať určí přesně, kdo to byl, co se kdy stalo. Na mě osobně žádné tlaky nebyly.

Respektive jeden ano. Tlak od starostů měst a obcí, kteří za mnou chodili, že jim plačtivé úřednice dávají po 25 letech práce na stavebním úřadě výpověď. Tenhle tlak uvnitř STAN na mě byl absolutně enormní.

Deset dnů před spuštěním stavebního řízení mi Jan Sobotka, předseda našeho senátního klubu a dlouholetý starosta Vrchlabí, říkal, že se blíží ohromný manažerský problém, protože máme 300procentní nárůst podání ve starém systému a lidé nejsou proškoleni na nový.

Tady vidím manažerskou chybu, která je příčinou celého toho neúspěchu.

Měří podle vás premiér všem ministrům stejným metrem? Digitalizace není hotová ani na rezortech spravedlnosti a zdravotnictví, stále se zpožďují dávky, které spadají pod ministerstvo práce a sociálních věcí. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) dostal za některé své kroky od premiéra žlutou kartu, Ivan Bartoš se – po prohraných volbách a své rezignaci na předsedu strany – místo toho telefonicky dozvěděl, že končí.

Ta očekávání od stavebního řízení byla veliká. Byl to, nevím, jestli spravedlivě, nebo nespravedlivě, ale projekt, který byl i veřejností i vámi médii sledován. Nezaregistroval jsem ani vládní, ani mediální či veřejnou diskuzi o projektech na ministerstvu spravedlnosti a podobně.

Tady je to produkt přímé služby občanům, zažádání o stavební povolení, o změnu užívání stavby a podobně. Něco, s čím ti lidé přicházejí do styku. Neumím ale soudit teď, jestli kdo jak měří stejným, nebo jiným metrem. Byla tady i žádost premiéra, aby projekt do konce srpna fungoval, anebo byl dán jasný plán řešení. To se asi úplně nestalo.

Za rok jsou volby do Sněmovny. Piráti už těžko půjdou do koalice na stávajícím půdorysu, nebude vám chybět zásadní koaliční partner, čistě početně? Není to klíčový problém, teď se s Piráty rozhádat?

Proto já rozhádání se nepovažuju za moudré u žádných stran. Proto je pro budoucnost naší země důležité ty vášně jako takové spíš zmírňovat než je živit. My je živit nebudeme.

My se s Piráty určitě bavit budeme už jenom kvůli tomu, že skutečně chceme třeba na tom ministerstvu pro místní rozvoj naplňovat program, se kterým jsme společně kandidovali. Neustoupíme od tématu sociálního bydlení, které tam rozpracoval Ivan Bartoš, neustoupíme od témat, kdy jsme jako liberálnější část koalice hlasovali společně. Nechceme přerušit kontakty s Piráty.

Nemůže ale STAN nějakou formou ze stávající situace i těžit? Často jste vnímáni jako strana druhé volby. Mohou tady být vládní voliči, co už nechtějí dát hlas ODS nebo Spolu, protože pro ně představuje chybné kroky vlády. Zároveň ale nemusí chtít volit Piráty, protože se mohou třeba obávat, že by jejich hlas propadl. Nemůžete tím něco získat?

To je věštění z křišťálové koule. Je přece mnohem těžší a politicky náročnější ve vládě zůstat. My vládní odpovědnost poneseme do samotného konce. Naše jediná možnost, která je zodpovědnější, je si to odpracovat.

O opoziční práci bych vám mohl vyprávět, byl jsem čtyři roky hlasitým opozičním poslancem a v poslední fázi předsedou opoziční strany. To je krásná práce, tam se krásně poukazuje. Mediální prostor se nezískává na základě toho, že něco odpracujete a prezentujete svou práci nebo ji musíte naopak hájit. Získává se tak, že na nejrůznější věci poukazujete, a marketingově se to dělá mnohem snazším způsobem.

Takže neumím odhadnout, jakým způsobem na tom za rok STAN preferenčně bude. My se pokusíme mít silnou vládní sestavu a přesvědčit voliče. Ano, někdo říká, že jsme tou stranou druhé volby. Musíme přesvědčit lidi, že máme být stranou první volby.

Dvě silná jména na ministra

Nicméně největší překryvy hlasů máte s koalicí Spolu. Takže s ní budete paradoxně nejvíc bojovat o hlasy?

Ale to je přece problém celé pětikoalice. Máme překryvy jak s Piráty, tak se Spolu. A samozřejmě že bojujeme do jisté míry o stejné voliče, byť ne úplně.

A víme zároveň, že parta ze Zemanových narozenin sem může přijít velmi brzo a těší se na to, jak nás vystřídá. Takže i když si v koalici budeme konkurovat, i když ten boj nebude lehký, víme, že se jako koaliční partneři pro budoucnost potřebujeme. Obloukem se vracím i k tomu, co jste řekla. Ano, potřebujeme i Piráty.

Řekl jste, že si to musíte teď jako vláda odpracovat. Vy jako Starostové byste měli dostat další rezort. Koho nominujete na ministerstvo pro místní rozvoj? Hovoří se o dosluhujících hejtmanech Josefu Suchánkovi (Olomoucký kraj) a Petru Kulhánkovi (Karlovarský kraj).

To jsou určitě výrazná jména. Oba dva páni, bohužel končící hejtmané, jsou silní a prokázali to. Nyní probíhá nominační proces, ten skončí ve čtvrtek, kdy se bude elektronicky hlasovat.

Jste předseda strany, v České televizi jste řekl, že favorita máte. Kdo je to?

Tyto dva, které jste jmenovala, považuji za dvě osobnosti, které by to obě dvě zvládly. Pokud se třeba podívám na Petra Kulhánka, je silná už jeho zkušenost z Karlovarského kraje, kraje, který je dlouhodobě označován z různých hledisek za problematický, omlouvám se za to označení.

Petr Kulhánek je člověk, který se čtyři roky opravdu intenzivně pokoušel s tím pohnout dopředu. Má také primátorskou zkušenost.

Na druhou stranu je tady vedle něj Josef Suchánek. Rovněž skvělý hejtman. Dokázal oddlužit kraj, je nedotčený korupčními skandály. A je to člověk, který prokázal v krizi, při povodních, které přišly na konci jeho mandátu, že je velmi účinným a na cíl zaměřeným krizovým manažerem.

Takže ano, to jsou dvě silná jména. Ve čtvrtek budeme definitivně rozhodovat.

Vy sám jste Petra Kulhánka i Josefa Suchánka oslovil?

S oběma jsem hovořil, ano.

Když jsme u těch jmen. V krajských volbách byl v Moravskoslezském kraji v koalici se Starosty i bývalý hejtman a poslanec za ANO Ivo Vondrák, který z hnutí vystoupil. V kraji se koalice, zřejmě i díky němu, umístila na druhém místě za ANO. Je ve hře, že by byl na kandidátce STAN ve volbách do Sněmovny?

Tam byl velmi slušný týmový výkon. Nepopírám ale, že přítomnost Iva Vondráka na kandidátce určitě byla tím lákadlem, které nás dostalo na druhé místo téměř z nuly. Co se týče Sněmovny, o tom jsem s Ivem Vondrákem vůbec nemluvil.

Asi bych byl rád, kdyby tam měl lídrovskou pozici někdo z lidí, kteří si to tvrdě odpracovali ve STAN a reprezentovali dobře ten kraj. To rozhodnutí ale nechám na krajské organizaci.

Markéta Boubínová DeníkN