Hledaný výraz: volby

Předseda klubu Petr Holeček na tiskové konferenci

Senátoři klubu STAN, Pirátů a SEN 21 k návrhu volebního zákona: Upřednostnit zájmy politických stran před vůlí voličů je nepřijatelné

Senátoři klubu Starostové a nezávislí a klubu SEN 21 a Pirátů dnes vyslali zřetelný signál Poslanecké sněmovně, že návrh změny volebního zákona z pera poslance Marka Bendy obsahuje nepřijatelné pravidlo ohledně přidělování mandátů v tzv. druhém skrutiniu. V něm se může přidělovat i na tři desítky poslaneckých mandátů, přičemž by strany mohly určit regiony, kterým zbývající mandáty připadnou. Návrh včera prošel sněmovním Ústavně-právním výborem.

Číst více
18.March 2021
Tisková konference senátního klubu Starostové a nezávislí

Senát by měl nastavit nepřekročitelné bariéry volebních změn, ale podkladem by měl být návrh ze Sněmovny

Starostové a nezávislí budou na úterní společné schůzi předsedů senátorských klubů prosazovat nepřekročitelné bariéry změn volebního zákona, které obsahují zachování čtrnácti volebních obvodů, nediskriminační výši načítací klauzule a systém poměrného přepočtu hlasů, který zajistí stejnou váhu hlasu každého voliče.

Číst více
09.February 2021
Senát plénum

Návrh na přezkum zákona o volbách

Skupina senátorů napadá kvórum pro koalice a metodu pro rozdělování hlasů znevýhodňující menší strany. Příští týden Ústavní soud projedná stížnost senátorů, kterou jsem podával v roce 2017.

Číst více
29.January 2021
Předseda klubu Petr Holeček na tiskové konferenci

Klub Starostové a nezávislí: žádáme Ústavní soud o zrušení vyhlášení termínu voleb do Poslanecké sněmovny v roce 2021 pro zneužití pravomoci prezidentem

Senátoři klubu Starostové a nezávislí podají dnes návrh na přezkum vyhlášení termínu voleb do Poslanecké sněmovny k Ústavnímu soudu. Již nyní mají k dispozici dostatečný počet podpisů. Senátorům vadí neférová volební soutěž a zvýhodnění vládních stran oproti opozici a vznikajícím volebním koalicím, kterou zapříčinilo brzké vyhlášení termínu ze strany prezidenta Miloše Zemana.

Číst více
07.January 2021