Válka ani pád koruny nemění postoj koalice k euru. STAN chce debatovat, TOP 09 přesvědčit veřejnost

Česká koruna v důsledku ruského útoku na Ukrajinu oslabila, Česká národní banka musí trend brzdit intervencemi. Pád české měny se podílí na rostoucích cenách mnoha druhů zboží, například pohonných hmot. Vládní pětikoalice ale zatím neplánuje změnit svůj odmítavý postoj k přijetí eura. Někteří vládní politici jsou nicméně přesvědčeni, že nepředvídatelná situace v regionu je dalším důvodem pro připojení Česka k eurozóně.

Nejsilnější strana vládní koalice svůj odmítavý postoj k euru nezměnila. Podle ODS není debata o přechodu na společnou evropskou měnu na pořadu dne, a to i přesto, že válka ochladila zájem investorů o korunu i další národní měny v regionu.

„Vyhodnocujeme bezprostřední i druhotné dopady válečného konfliktu, který rozpoutal Vladimir Putin na Ukrajině a připravujeme se na ně. V tomto případě ale nejde o to, kdo na čem lpí nebo nelpí, ale o to, že přijetí eura není v tomto volebním období reálné,“ odmítl debaty o vstupu do eurozóny premiér Petr Fiala.

„To přece vůbec není téma k aktuálnímu řešení,“ napsal Deníku N ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Přečtěte si také

Česká národní banka zavedla kvůli válce měnové intervence. Přinášíme otázky a odpovědi

Podle ostatních vládních stran ale změněná geopolitická situace přinesla nové argumenty pro zavedení společné evropské měny. Starostové a nezávislí o něm podle svého předsedy chtějí debatovat právě ve světle posledních dramatických událostí.

„My euro obecně podporujeme, tu debatu určitě v nových podmínkách povedeme,“ prohlásil vicepremiér, ministr vnitra a předseda STAN Vít Rakušan. Stejného názoru je i ministr pro evropské záležitosti za STAN Mikuláš Bek.

„Dlouhodobě jsem příznivcem přijetí eura z důvodů ekonomických, politických i bezpečnostních. Věřím také, že ve světle posledních událostí se bude i v rámci ČR pohled na vstup do měnové unie postupně měnit i napříč politickou reprezentací,“ napsal Bek Deníku N.

Přečtěte si také

Proč jsou benzín a nafta tak drahé? Kam až cena může vyrůst? A co s tím může udělat stát? Odpovídáme na klíčové otázky

Piráti podle předsedy svého poslaneckého klubu Jakuba Michálka debatu zahajovat nebudou, i když by ji přivítali. Kroky směřující k přijetí eura měli se Starosty a nezávislými ve společném volebním programu.

„Tam je silný odpor od koalice Spolu, takže záleží na nich, jestli změní své stanovisko. Pokud bude ochota stanovisko revidovat, nebráníme se tomu. Zatím jsme to neřešili, je to záležitost, která má dopad v řádu několika let,“ řekl Deníku N Michálek.

I podle obou menších stran koalice Spolu, tedy TOP 09 a KDU-ČSL, ale přibylo důvodů k opuštění české koruny.

„Argumentů pro euro přibývá, od ekonomických – stačí se podívat na výši úrokových sazeb – až po politické a bezpečnostní. Tvrdé jádro EU tvoří země platící eurem a o přínosu EU pro bezpečnost se nyní den co den přesvědčujeme na vlastní oči,“ myslí si předsedkyně TOP 09 a Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Její strana, která euro podporuje, chce především v nové situaci dál vysvětlovat jeho výhody občanům. „Je to zejména příležitost o přínosu eura více přesvědčit veřejnost, která je většinově proti. Této příležitosti chce TOP 09 využít, protože podpora občanů je zásadní,“ napsala Pekarová Adamová Deníku N.

Přečtěte si také

Ceny pšenice prudce rostou. Popisujeme, co pro Česko bude znamenat výpadek světové obilnice

„Myslím si, že situace v Evropě po útoku Ruska na Ukrajinu dává více jasných argumentů pro přijetí eura,“ souhlasí šéf lidovců a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Otevírat debatu o euru v rámci koalice ale lidovci nebudou, podle Jurečky teď musí vláda řešit naléhavější problémy. Také Pekarová Adamová zdůraznila, že neusiluje o žádnou revizi programového prohlášení vlády. V něm pětikoalice pouze slíbila, že umožní firmám vést v eurech účetnictví.

Stručně:

Kvůli válce oslabují národní měny středoevropských a východoevropských zemí. ČNB musela pád koruny zastavit intervencemi.

Pokles kurzu koruny se podílí také na zdražování celé řady komodit a zboží.

Deník N zjišťoval, zde nová situace nezmění odmítavý postoj vládní koalice k zavedení eura.

Autor: Jan Moláček