Telekomunikační úřad a ministr se dostali do sporu

Dva klíčové státní úřady se dostaly do otevřeného sporu. Ten vyhřezl na povrch po prvním společném jednání ministra průmyslu Jozefa Síkely a Hany Továrkové, která od roku 2020 vede Český telekomunikační úřad. Pře o příčinách nedostupného televizního vysílání v některých českých regionech má hlubší pozadí.

Hana Továrková převzala vedení Českého telekomunikačního úřadu na začátku roku 2020 poté, co z něj odešel Jaromír Novák. Továrkovou čekala řada zásadních úkolů – především měla do Česka v aukci dostat čtvrtého velkého mobilního operátora. To se ale nestalo a podle odborníků nejspíš ani nestane. Hlavními hráči na trhu i nadále zůstanou tři společnosti – O2, T-Mobile a Vodafone. Je tak možné, že Češi budou dál platit v evropských srovnáních nadprůměrné částky. Úřad spadá pod ministerstvo průmyslu a obchodu.

Ministr Jozef Síkela je ve funkci už téměř půl roku, s Továrkovou se poprvé sešel v pátek. Zřejmě se přitom nejednalo o zdvořilostní jednání vedené v příjemné atmosféře. „Nečekali jsme, že schůzka bude trvat několik minut, během kterých nebudeme vůbec puštěni ke slovu,“ napsala v tiskovém prohlášení na stránkách úřadu Továrková.

Debata podle ní vůbec neprobíhala konstruktivně. „Nedomníváme se, že by takové jednání vedlo k možným pozitivním změnám na českém telekomunikačním trhu, například ve smyslu žádoucího zlevnění mobilních dat,“ stěžovala si Továrková.

Podle ní ministr Síkela nepředložil pádné argumenty, které by podpíraly kritiku, již na úřad v průběhu jednání směroval. Redakce Deníku N kontaktovala samotnou Továrkovou, ta se odkázala na tiskové oddělení úřadu.

Jak později na tiskovém brífinku řekl sám Síkela, s Továrkovou chtěl řešit především situaci týkající se přechodu na nový standard pozemního vysílání DVB-T2. Ten podle ministra neproběhl v pořádku, Továrková situaci nezvládla a další kroky úřadu podle něj mohou vést k dalšímu zhoršení situace.

„Některé neaktivity ze strany předsedkyně komplikují plnění strategie ze strany ministerstva průmyslu,“ řekl po jednání Síkela. Podle ministra jsou bez kvalitního televizního signálu desítky tisíc lidí, kteří si prostřednictvím svých starostů na Český telekomunikační úřad stěžují. „Její liknavost považuji za nepřijatelnou,“ prohlásil Síkela na konto Továrkové.

Podle mluvčí Českého telekomunikačního úřadu Terezy Meravé je nicméně například ze strany České televize přechod na nový standard hodnocený jako úspěšný. ČTÚ také po České televizi požadoval statistiku stížností směrem ke kvalitě vysílání, podle ČTÚ jich směrem k ČT bylo asi šest desítek.

„Počet stížností, při kterých byl identifikován skutečně nedostatečný, či nekvalitní televizní signál v místě příjmu nijak výrazně nestoupl oproti příjmu televizního signálu ve standardu DVB-T,“ uvedla Meravá.

SENÁTORSKÁ STÍŽNOST

Ministr se situací začal zabývat na podnět senátorů, kteří situaci řeší už rok. Konkrétně Stálá komise pro rozvoj venkova, kterou vede Jiří Vosecký – ten je, stejně jako Síkela, reprezentantem Starostů a nezávislých. Komise ministra průmyslu v dubnu vyzvala k tomu, aby situaci řešil.

Kromě zhoršeného signálu senátory trápí také nejasná budoucnost pozemního vysílání v Česku. Továrková totiž plánuje část spektra do roku 2030 vyčlenit mobilním operátorům. Takový krok by prakticky znemožnil, aby pozemní vysílání mohlo v Česku fungovat ve stávajícím režimu, a pro velkou část Čechů by to mělo znamenat odstřižení od bezplatného příjmu televize.

„Jsem přesvědčena, že budeme přecházet na modernější způsob příjmu. Měli bychom podporovat vytvoření robustní internetové sítě pro šíření televize a terestrika by mohla být využita pro dokrývání některých oblastí,“ řekla loni na podzim Továrková.

Před nástupem byla aktivní v telekomunikačním průmyslu. V advokátní kanceláři Továrek, Horký a partneři například zajišťovala právní služby pro telekomunikačního operátora PODA Martina Šiguta, který buduje optickou internetovou síť a televizní vysílání přes internet poskytuje. Sama Továrková pro Deník N v minulosti formální i faktický střet zájmů opakovaně odmítla.

Podle senátorů nicméně o chystaných změnách nechce příliš komunikovat. „Pokud tedy paní předsedkyně počítá s tím, že se pozemní vysílání bude vypínat, chtěli jsme po paní předsedkyni horizont toho, jak k celému procesu dojde,“ říká senátor Vosecký. „Dodneška ale na odpověď čekám. Už je to třináct měsíců,“ dodává senátor. „Usnesení bylo původně napsáno diplomatičtěji, během patnácti minut nás nicméně paní předsedkyně naštvala tak, že sami senátoři v tom usnesení přitvrdili,“ dodává Vosecký.

Český telekomunikační úřad se ale brání a podle mluvčí Meravé veškeré kroky koordinuje na pracovní úrovni. Meravá rovněž uvedla, že vedení ČTÚ o schůzku s ministrem žádalo opakovaně, ale neúspěšně.

POLITICKÝ MANDÁT

V reakci na situaci ohledně kvality signálu nicméně vznikl na ministerstvu průmyslu expertní tým, který má přímo komunikovat se senátory. „Paní předsedkyni jsem upozornil, že ČTÚ nemá politický mandát,“ řekl v pátek Síkela s tím, že konečná odpovědnost je na ministerstvu průmyslu. Obavy z toho, že Český telekomunikační úřad překračuje své pravomoci týkající se především provádění technických řešení, potvrdil také zdroj blízký administrativě Jozefa Síkely. „Jde o televizi zdarma. To by prostě mělo být politické rozhodnutí,“ vysvětlil zdroj.

Obdobná problematika je na stole také v dalších evropských státech. Ty, stejně jako Česko, v expertních skupinách řeší, zda by bylo možné část spektra uvolnit a operátorům v budoucnu poskytnout. Jedná se ale stále spíše o úvahy, vládní strategie dokonce zmiňuje, že bezplatný příjem signálu by měl pokračovat právě i po roce 2030.

V reakci na to Síkela opakovaně prohlásil, že chce „odpolitizovat“ fungování Českého telekomunikačního úřadu. Ten bude letos doplňovat místo ve své radě, na jeho obsazení chce ministr vypsat otevřené výběrové řízení. Síkela včera na Twitteru navíc napsal, že si na fungování ČTÚ stěžuje i Brusel, blíže to ale nespecifikoval.

Český telekomunikační úřad se nedávno dostal do křížku s Evropskou komisí poté, co chtěl řešit regulaci trhu s mobilními daty. Proti tomu se postavil unijní regulátor s tím, že úřad nijak neprokázal, že tři velcí čeští operátoři fungují ve vzájemné shodě. Obdobné stanovisko nakonec vydal také český antimonopolní úřad.

Autor: MICHAL TOMEŠ redaktor DENÍK N