STAN: Nátlak na ústavní soudce ze strany prezidenta a jeho kancl éře je v demokratické zemi absolutně nepřijatelný

Hnutí Starostové a nezávislí považuje informace, jež zveřejnil dnes seznamzpravy.cz k postupu prezidenta republiky a jeho kancléře při rozhodování Ústavního soudu o volebním zákonu, za mimořádně závažné a dosvědčující zcela nepřijatelný nátlak, který prezident na ústavní soudce vyvíjel.

"Prezident republiky nejenže před rozhodováním Ústavního soudu napsal jeho soudcům dopis, jak mají rozhodnout, ale dokonce jeho kancléř přímo obvolával soudce ve snaze zjistit, zda je možné, aby byl návrh zamítnut. Takové jednání prezidenta republiky v živé věci rozhodování nejvyšší soudní instance je absolutně nepřijatelné," uvádí předseda hnutí STAN Vít Rakušan, podle něhož se musí přesně vyšetřit, jaké aktivity Hrad před rozhodnutím Ústavního soudu vyvíjel.

Předseda senátního klubu STAN Petr Holeček uvádí, že věc bude mimořádně řešit už zítra senátní klub STAN. "V řízení u Ústavního soudu jsem jednal jménem senátorů a účastníky řízení před Ústavním soudem byly dále jen Poslanecká sněmovna, Senát a vláda, nikoli pan prezident. I prezident republiky může mít na projednávanou kauzu svůj názor, který dokonce může i přiměřeně veřejně sdělovat. Postup, který ovšem uplatnil u volebního zákona, však byl daleko za hranou akceptovatelného jednání nejvyššího představitele výkonné moci, šlo o přímé ovlivňování soudu," podotýká.

Místopředseda Senátu Jan Horník již požádal další senátní kluby o společný postup Senátu při vyšetření nových informací. "Jsem šokován, jaké postupy se v naší zemi začínají pokládat za zcela běžné. Snahu o ovlivnění rozhodnutí Ústavního soudu před jeho rozhodování ze strany prezidenta republiky v závažné věci volebního zákona pokládám za hrubé porušení Ústavy a Senát se jí měl zabývat. Jak mají občané důvěřovat v nezávislou justici, když se její rozhodování snaží ovlivňovat přímo hlava státu a nechá obvolávat jednotlivé soudce před jejich rozhodnutím?", komentuje dnešní zjištění serveru seznamzpravy.cz Jan Horník.

Hnutí STAN pokládá ovšem fakt, že ústavní soudci nátlaku prezidenta republiky nepodlehli, za jednoznačné sdělení o stavu naší nezávislé justice občanům ČR.

31. května 2021

Tomáš Pergl