Senátorský klub Starostové a nezávislí: podpoříme novelu lex Ukrajina. Plénem pravděpodobně projde i jednorázový příspěvek na dítě.

Senátoři budou na pátečním pokračování 26. schůze projednávat návrhy zákonů v legislativní nouzi v souvislosti s probíhajícím konfliktem na Ukrajině. Ty upravují například registraci uprchlíků, výši dávky pro lidi pod dočasnou ochranou či umožňují snazší a rychlejší budování dočasných staveb pro ubytování a vzdělávání uprchlíků z Ukrajiny. Senátorský klub STAN je připraven tyto návrhy podpořit.

„Do České republiky stále proudí lidé, kteří prchají před válkou na Ukrajině. Návrh zákona, který umožňuje snazší a rychlejší budování dočasných staveb pro ubytování a vzdělávání uprchlíků je dalším krokem ke zvládnutí migrační krize. Můžeme tak těmto lidem lépe zajistit jejich základní životní potřeby v oblasti bydlení, ale i výstavby školek,“ hodnotí novelu zákona o zvláštních postupech v oblasti územního plánování a stavebního řádu předseda klubu Petr Holeček a dodává: „Do okruhu možných stavebníků dočasných staveb jsou zařazené i státní podniky či státní organizace jako je Česká pošta a Správa železnic. Ty mají mnoho nevyužitých budov, které by mohly získat nový smysl.“

Senátoři budou projednávat také další novelu zákona lex Ukrajina, která reaguje na blížící se konec nouzového stavu. „Vzhledem k ukončení nouzového stavu k 30. 6. 2022 je nutné vše ošetřit tak, aby nedošlo k nabourání nastavených systémů ve zvládání migrační krize a pomoci uprchlíkům. Na základě opatření bude možné, aby i nadále kraje a obce mohly poskytovat nouzová bydlení nebo pokračoval zavedený systém registrace lidí. Ke změnám by mělo dojít i v oblasti vyplácení sociálních dávek,“ uvádí senátor Marek Ošťádal.

Zákon o jednorázovém příspěvku na dítě Senátem pravděpodobně projde

Plénum Senátu bude v legislativní nouzi projednávat i návrh na pětitisícový příspěvek na dítě do 18 let pro rodiny, jejichž loňské příjmy nepřevýšily milion korun hrubého. Členové senátorského klubu Starostové a nezávislí nejsou v podpoře návrhu jednotní.

„V důsledku ruské agrese na Ukrajině bohužel růst cen nekončí a stále nás čeká velké zdražování nejen v oblasti energií. Osobně věřím, že příspěvek 5000 korun alespoň částečně zmírní dopady inflace na rodiny. Vítám, že příspěvek budou moci čerpat pěstouni, manželé či partneři rodičů i vdovci a vdovy po rodičích,“ říká senátor Jiří Vosecký. Podle Voseckého bude ale část senátorů pro podporu návrhem se nezabývat kvůli některým legislativním vadám a finanční zátěži. V takovém případě by zákon putoval přímo k podpisu prezidenta.

Praha 24. června 2022

Jan Doležálek

PR klubu Starostové a nezávislí

Kontakt: dolezalekj@senat.cz, tel. 777 318 839