Senátorský klub STAN: lidé prchající před válkou potřebují pomoci, podpoříme zákony Lex Ukrajina

Senátoři budou na mimořádně svolané 23. schůzi jednat o zákonech Lex Ukrajina, které mají pomoci uprchlíkům v Česku. Návrhy zákonů reagují na aktuální vývoj situace spojený s válkou na Ukrajině. Senátorský klub Starostové a nezávislí tyto zákony podpoří.

„Nacházíme se v mimořádné situaci, na kterou vláda urychleně reagovala. Podle odhadů je v Česku již přes dvě stě tisíc běženců z Ukrajiny a očekává se, že toto číslo poroste. Schválení mimořádné ochrany zajistí Ukrajincům snazší udělení pobytového oprávnění, přístup k práci, vzdělání či sociální podpoře. Musíme si uvědomit, že tito lidé přicházejí do Česka nedobrovolně, často jen s hrstkou věcí a budou potřebovat maximální podporu pro co nejrychlejší adaptaci. Nesmíme dopustit, aby lidé prchající před válkou spadli například do trhu s chudobou,“ uvedl místopředseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Jan Sobotka.

Předseda Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Jiří Drahoš zdůrazňuje, že z celkového počtu lidí, kteří opouštějí Ukrajinu a přichází do Česka, je kolem 80 tisíc dětí ve školním věku. „V následujících týdnech a měsících tak bude naše školství čelit výzvě, která svojí náročností možná překoná i covidové časy, a školy budou proto potřebovat ze strany ministerstva maximální míru podpory. Jsem přesvědčen, že předkládaný zákon je prvním krokem na této cestě", říká k lex Ukrajina senátor Drahoš.

Praha 17. března 2022

Jan Doležálek

PR klubu Starostové a nezávislí

Kontakt: dolezalekj@senat.cz, tel. 777 318 839