Češi budou předsedat Evropské unii sice až od července, Mikuláš Bek si ale svoji premiéru odbude už nyní, kdy ani neskončil květen. Ministra pro evropské záležitosti ve Fialově vládě čeká řízení „jeho“ Rady pro všeobecné záležitosti na schůzce v Bruselu v pondělí 23. května.
Unii nyní předsedají Francouzi a moderátorem debaty měl být – tak jako doposud – státní tajemník pro evropské záležitosti Clément Beaune. Emmanuel Macron ho však v rámci rekonstrukce francouzské vlády povýšil na ministra pro stejnou agendu. Jmenování přitom proběhne právě v pondělí 23. května v Paříži v době zasedání rady.
„V pátek později odpoledne jsem dostal od Clémenta Beaunea zprávu, že bude v pondělí jmenován ministrem, a jestli bych za něj zaskočil na radě,“ potvrdil HN Mikuláš Bek. „Samozřejmě jsem mu napsal, že zaskočím. Nebylo to ani nic k váhání. Pokud nemůže stávající předsednická země, tak nastupuje ta příští, což jsme my,“ dodal Bek.
Na Radu pro všeobecné záležitosti jezdí nejčastěji šéfové resortů zahraničí a pro evropské záležitosti ze sedmadvacítky – za Česko právě Bek. Probírají plošnější, politicky ale často nejcitlivější témata.
Nadcházející pondělí tak budou mít ministři na stole mimo jiné debatu o stavu právního státu v Maďarsku. Orbánova vláda je kvůli němu dlouhodobě v konfliktu se zbytkem unie a nyní jí hrozí odebrání všech dotací z Bruselu, protože evropské instituce viní Viktora Orbána z podmanění policie, státních návladních a soudců politické moci. Ministři si v pondělí vyslechnou maďarského zástupce, co jeho země udělala k nápravě kritizovaného stavu.
Mikuláš Bek původně plánoval „několik dotazů“ směrem k maďarskému kolegovi, kvůli náhlé předsednické roli ale změnil strategii. „Předsedající by měl být neutrální, budu v zásadě takový konferenciér debaty. Platí to o to víc, že jsem nemohl zasáhnout do programu rady a o předsedání se dozvěděl na poslední chvíli,“ tvrdí Bek.
„Poradím se se svým týmem, jaké otázky k právnímu státu v Maďarsku bude namístě i přes tu změněnou roli položit,“ dodal ministr pro EU. Čeho přesně se dotazy týkají, nechtěl Mikuláš Bek před zmíněnou poradou se svými spolupracovníky sdělit. Česká politika dlouho před Viktorem Orbánem přivírala oči, změna nastala až po ruské invazi na Ukrajinu, v níž se maďarský lídr odmítl postavit na stranu napadené země a nyní blokuje ropné embargo na Rusko.
Právě další sankce na Rusko a také to, jak naložit s výsledky nedávné Konference o budoucnosti Evropy, budou další body na programu pondělní rady. Bek v nich ale neočekává zásadní posun. „Půjde hlavně o projednání dalšího postupu u obou témat,“ řekl ministr.
Před svojí předsednickou premiérou celkově prý „dobře spal“, protože se řízením kolektivní debaty má zkušenosti a „není to nic, z čeho by se měl člověk hroutit“.
Jednu drobnou novinku ale jeho záskok přinese: debatu se rozhodl řídit anglicky, nikoli ve své mateřštině, tak jako to běžně dělají ostatní ministři. „Podklady a přípravu se sekretariátem rady budu mít v angličtině, takže bude pro všechny jednodušší, když i poté budu mluvit anglicky,“ zdůvodnil Mikuláš Bek.
Autor: Katerina Safarikova