Nový národní park v části Křivoklátska?

Vláda Petra Fialy plánuje zřídit nové národní parky, mezi nimi i jeden v části Křivoklátska. Proti záměru protestují například starostové obcí z regionu.
A co na tento nápad říká Zbyněk Linhart - Krásná Lípa, senátor za volební obvod Děčín, místostarosta Krásná Lípa, předseda Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senát Parlamentu ČR a předseda správní rady Českého Švýcarska?
„Já jsem v zásadě pro, abychom měli chráněná území. Abychom měli případně i další národní parky. Vedle Křivoklátska třeba i Národní park Soutok. Tak jak vláda uvažovala. Ovšem s tím, že bychom měli reflektovat, že nejsme někde v severní Americe, v Africe, že jsme ve střední Evropě, že ta území jsou relativně malá, že v něm také žijí lidé a že dopad jednání správ národních parků má potom i na ten samotný region.“

A co bývá za problémy, jakmile se z té oblasti stane národní park?
„Vždycky je to o lidech. To platí všude. I v případě národních parků. Jde o to, jak funguje správa národního parku. Jestli jsou lidi aktivní, nebo jestli ředitel chce věci řešit. Já musím například říct, že nový ředitel NP České Švýcarsko, který je tam několik měsíců, tak je opravdu vnímavý, pracovitý, snaží se věci reflektovat, naslouchat lidem v regionu, starostům atd. Už to není to, co jsme zažívali třeba před rokem, ještě před požárem“, dodává senátor Linhart.


ROZHOVOR ZDE