Místopředseda Senátu a člen našeho klubu

Místopředseda Senátu a člen našeho klubu Jan Horník - senátor inicioval vznik neformální pracovní skupiny senátorek a senátorů k hlídání ústavnosti přijímaných opatření v rámci nouzového stavu, kdy bude případně zapotřebí jednat velmi rychle, jelikož třeba návrhy na předběžná opatření v souvislosti s neústavními kroky vlády během nouzového stavu mohou být podána právě pouze v době probíhajícího stavu nouze, a nikoliv po něm, což se už jednou stalo. Je třeba mít připravenu rychlou akceschopnou skupinu senátorů, jako jakéhosi „hlídacího ústavního psa“, takže vláda bude vědět, že každý její protiústavní krok bude detailně monitorován a u ÚS i případně následně rozporován. Toho by si měla být vláda vědoma, aby se zdržela mnohdy zmatečných a nepromyšlených opatření, jakých jsme byli svědky na jaře tohoto roku a jsme i v poslední době. Stav nouze bude již od pondělka, a tak je třeba již teď analyzovat avizovaná opatření, která anoncoval ministr zdravotnictví Prymula. „Dali jsme tuhle pracovní skupinu dohromady, aby vláda věděla, že je tu i jiný nástroj než klasický parlamentní,“ říká místopředseda Horník. Za příklad uvádí třeba senátní komisi pro Ústavu a parlamentní procedury, která je ale podle něj stejně jako obdobné orgány relativně těžkopádná. „Trvá, než se svolá, všechno má svoje oficiality a pravidla. Kdežto my můžeme fungovat bokem a velmi rychle se domlouvat s právníky a případně naše rozpory k Ústavnímu soudu rovnou podepisovat,“ vysvětluje dále Horník. Tato pracovní skupina se bude nadále soustředit na cokoliv, co by bylo v rozporu s Ústavou. A nevylučujeme, že by na hraně mohl být i nadcházející zákaz divadelních představení se zpěvem, jako je opera či muzikál. „Ale myslím, že mohou přijít věci hrubšího zrna,“ uvažuje senátor. Obávám se například opětovného uzavření hranic. „Naposledy to udělali komunisti a tahle vláda s tím neměla žádný problém,“ dodává. A kdo další se kromě místopředsedy Horníka připojil k této pracovní skupině? Za náš klub to jsou senátorky Alena Dernerová a Hana Žáková, dále pak senátoři Petr Holeček, Miroslav Balatka - senátor, David Smoljak, Mikuláš Bek, Václav Chaloupek a Marek Hilšer a z klubu lidovců Lumír Kantor.