Hospodářská komora si připomněla 30. výročí založení Oslavy hostil Senát

Hospodářská komora u příležitosti výročí 30 let své novodobé historie uspořádala za účasti 150 hostů z řad podnikatelů, politiků, ekonomů a představitelů podnikatelských asociací, unií, svazů, klastrů a řemeslných cechů debatu mapující vývoj tuzemského hospodářství od vzniku ČR, na kterém se jako podnikatelská samospráva podílela.

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý ve svém projevu na úvod večera zhodnotil pozici a význam Hospodářské komory:

„Podařilo se vytvořit organizaci, která má dnes dobré jméno, svoji váhu, v pozitivním slova smyslu dokáže v diskuzi s vládou, odbory, na tripartitním základě i jinak bojovat za zájmy podnikatelské veřejnosti. Díky podnikatelům je dnes Hospodářská komora silná, je tvořena živnostníky, malými, středními i velkými podniky a dokázala v minulých letech za velmi obtížných krizí, jak té pandemické, tak nyní energetické, ukázat svoji sílu, bránit a zastávat zájmy své členské základny.“

Prezident HK ČR Vladimír Dlouhý ve Valdštejnském paláci poděkoval otcům zakladatelům novodobé Hospodářské komory. Připomněl, že již 16. prosince 1989 se okolo pěti tisíc budoucích soukromníků sešlo v paláci na Žofíně, aby zde vzniklo Sdružení československých podnikatelů, které usilovalo o vytvoření na státu nezávislé podnikatelské samosprávy silné jako za první republiky. Někteří z nich se potom stali zakládajícími členy Hospodářské komory České republiky, v březnu 1993 vytvořili nezávislou podnikatelskou samosprávu. Na oslavy 30. výročí založení Hospodářské komory zavítali vedle předsedy Senátu Miloše Vystrčila také ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, ministr spravedlnosti Pavel Blažek i předseda senátního Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu MiroslavPlevný a šéf Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Ivan Adamec. „Hospodářská komora je významnou podnikatelskou institucí, která od začátku své existence výrazně podporuje byznys v naší zemi,“ uvedl během slavnostního večera předseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil. Ten zároveň předal Vladimíru Dlouhému ocenění za dlouhodobou spolupráci s horní parlamentní komorou při pořádání podnikatelských misí a za podporu podnikání. Na historii Hospodářské komory zavzpomínali také její bývalí prezidenti Zdeněk Somr a Jaromír Drábek. Oba se shodli, že základem úspěšného a prosperujícího státu jsou podnikatelé, kterým by stát měl maximálně usnadnit jejich práci a nesvazovat podnikatelské prostředí zbytečnou byrokracií. V hlavním panelu vystoupili vedle Vladimíra Dlouhého někdejší guvernér ČNB a ekonom Miroslav Singer a bývalá viceguvernér centrální banky Marek Mora. Předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl, ekonomický expert a poradce prezidenta HK ČR Petr Zahradník, hlavní poradce České bankovní asociace Miroslav Zámečník, hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská, ekonom a někdejší viceguvernér ČNB Pavel Kysilka, hlavní analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda a Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities.

Foto: Senát

Autor: MIROSLAV BENEŠ, HK ČR