Hlavním tématem dnešní 21. schůze Senát

Hlavním tématem dnešní 21. schůze Senát Parlamentu ČR byly opět zákony týkající se současných problémů občanů v souvislosti s koronavirovou krizí. Senátoři a senátorky... 👉 schválili vyšší ošetřovné pro rodiče, kteří zůstali doma s dětmi, a dokonce o něj budou moci žádat lidi pracující na DPP a DPČ. Ošetřovné stoupne z 60 na 80 procent denního vyměřovacího základu a platby státu do 🚑 zdravotního pojištění 🚑 za děti a důchodce budou vyšší od června o 500 Kč měsíčně a od ledna o dalších 💰 200 korun. „Měli bychom děkovat zdravotním pojišťovnám, že v loňském roce nepodlehly tlaku zdravotních odborů a nerozpustily své finanční rezervy. Ovšem kvůli nedostatečným financím můžeme očekávat snahu snižovat úhrady poskytovatelům zdravotnických služeb. Solidarita systému veřejného zdravotního pojištění nemůže být bezbřehá a je nezbytné, aby i za skupinu státních pojištěnců byla do systému odváděna adekvátní částka. I přes skokové navýšení ovšem stále přetrvávají značné rozdíly ve výši plateb pojistného mezi ekonomicky aktivní skupinou obyvatelstva, která se podílí na financování zdravotnictví vyšší částkou, a skupinou státních pojištěnců představující 60 % všech pojištěnců,“ komentuje zvýšení senátor našeho klubu Jiří Vosecký. 👉 zvýšili okruh podnikatelů a živnostníků, kteří by měli nárok na kompenzační bonus, který stanovili v květnu na 💰 700 korun denně a v červnu dokonce 💰 900 korun denně 👉 schválili novelu zákona o poskytnutí záruky na zajištění dluhů Českomoravské záruční rozvojové banky 👉 schválili novelu o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, která má stabilizovat financování zdravotnictví a udržení kvality zdravotních služeb. Platby státu do veřejného zdravotního pojištění za děti nebo důchodce vzrostou od června o 💰 500 korun měsíčně z nynějších 1067 korun. Od ledna to bude o dalších 💰 200 korun za měsíc. Dále by Česko kvůli epidemii nového koronaviru nemělo podle Senátu ustoupit od investic do své ⚔️ obrany ⚔️. Případným změnám v plánovaném vyzbrojování armády musí předcházet rozbor, uvedl Senát v dnešním usnesení. Vyzval v něm také vládu k dodržení závazků vůči Severoatlantické alianci. Obdobně se dnes vyjádřil rovněž sněmovní branný výbor. „Je jasné, že ve státním rozpočtu budou probíhat škrty, ale je třeba upozornit na nutnost zachování zdrojů pro investice ve vybavení Armády ČR. Už nyní je zřejmé, že se ČR nepodaří dodržet závazek investice do obrany ve výši 2 % HDP, který je spojen se závazkem vyzbrojení armády v rámci NATO. Je nutné zachovat alespoň zdroje, které byly naplánovány jako třeba dokončení zakázky nákupu 210 obrněných vozidel, jejichž výroba by měla být dokončena až za dva roky, takže financování by mělo být rozděleno do dalších let,“ vysvětluje senátor z našeho klubu a člen bezpečnostního výboru Jan Sobotka. Plénum Senátu pokračuje zítra od 9 hodin. O výsledcích hlasovaní vás budeme informovat 😊