Bek finišuje témata pro předsednictví

Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek už dokončuje pětici priorit, které bude chtít Česko v průběhu svého předsednictví Radě EU zvedat.

Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN) už finalizuje pětici priorit, které bude chtít Česko v průběhu svého předsednictví Radě EU prosazovat. Patří mezi ně například poválečná obnova Ukrajiny a podpora její kandidatury do Evropské unie, ale třeba i snížení závislosti evropské ekonomiky na nepřátelských režimech, zjistil Deník N. Popisujeme všech pět priorit včetně plánu s akcemi v regionech.

Konkrétní balíček priorit, které bude chtít Česko po dobu svého půlročního předsednictví Radě EU s největší pravděpodobností prosazovat, představil ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek na pátečním jednání Evropského hospodářského a sociálního výboru. Klíčová by podle něj měla být zelená a digitální transformace, zároveň chce vláda ve světle nedávných událostí klást důraz také na bezpečnost.

Pět priorit bude Česko při předsednictví tematizovat pod mottem, které zní „Evropa jako úkol“. Jde o název projevu Václava Havla v německých Cáchách při udílení Ceny Karla Velikého v roce 1996, ve kterém Havel nemluvil pouze o Evropské unii, ale zamýšlel se nad budoucností celé Evropy. První prioritou má být zvládání uprchlické krize a poválečná obnova Ukrajiny. Konkrétně má jít o kombinaci ekonomické pomoci a strukturální reformy na Ukrajině a také podporu standardního postupu kandidatury země do Evropské unie.

Premiér Petr Fiala (ODS) už několikrát zdůraznil, že v případě Ukrajiny podporuje co nejrychlejší schválení statusu kandidátské země. Česká priorita pro předsednictví ale zdůrazňuje, že postup by měl být „standardní“ a že Ukrajina musí splnit řadu podmínek.

NEJVĚTŠÍ VÝZVA

Bek na jednání evropského výboru zdůraznil, že Unie potřebuje bezpečné dodávky energie. „Zajištění přístupu k dostupným, udržitelným, ale také spolehlivým zdrojům energie bude jednou z největších výzev, kterým kdy EU čelila“, řekl Bek s odkazem na vývoj krize na Ukrajině.

Druhou prioritou je proto energetická bezpečnost v Evropě. Soustředit se má zejména na mechanismus, který zaručí spravedlivý podíl zdrojů energie mezi členskými státy. Nadto jsou její součástí také větší investice do obnovitelných zdrojů.

O energetické bezpečnosti mluvila ve svých prioritách už vláda Andreje Babiše (ANO), ta ovšem zdůrazňovala především dokončení jednotného trhu s elektřinou a plynem. Změnu přinesla ruská invaze na Ukrajinu, protože EU se v dobách českého předsednictví bude muset vyrovnávat se změnami energetické politiky právě v důsledku protiruských sankcí.

Třetí prioritou má být podle Beka posílení evropské obranné kapacity a bezpečnosti kybernetického prostoru s důrazem na to, že Evropská unie a NATO se musí doplňovat.

Čtvrtým pilířem českého předsednictví pak má být strategická odolnost evropské ekonomiky. Tady chce zase Česko tematizovat inovace a konkurenceschopnost a také snížení „závislosti na nepřátelských režimech“, stojí ještě v záznamu o jednání. Právě definice o nepřátelském režimu je novinkou, která opět reaguje na ruskou invazi na Ukrajinu a částečně také na dění v Číně.

Pátá priorita je pojmenována jako odolnost demokratických institucí. Tam se chce české předsednictví zaměřit na svobodu médií, transparentní financování politických stran v Evropské unii a v neposlední řadě na právní stát.

To by se mohlo týkat také Polska a Maďarska, proti kterým před několika lety spustily evropské instituce řízení kvůli nedodržování pravidel právního státu a vlády práva. Řízení, které může teoreticky skončit až odebráním hlasovacích práv, musí řešit Rada EU, pokud to předsedající stát zařadí do agendy. Žádný z nich se k tomu ale zatím neodhodlal a je otázkou, nakolik to bude důležité pro Česko.

NA PRIORITÁCH JE KOALIČNÍ SHODA

Priority českého předsednictví by podle dvou zdrojů blízkých Úřadu vlády měla v polovině června finálně schvalovat vláda, předtím ještě musí projít připomínkovým řízením. Jeden ze zmíněných zdrojů spolu se zdrojem z vládní koalice uvádí, že je na nich zatím koaliční shoda a posvětil je i sám premiér.

„Dodržuje se pravidlo, že země, která střídá předsedající zemi, v tomto případě Francii, zveřejní své priority až dva týdny před zahájením svého předsednictví. Naše priority tak oficiálně představí premiér Petr Fiala společně s ministrem Mikulášem Bekem v polovině června, kdy bude představeno i oficiální logo a další s tím související informace,“ vysvětlil pro Deník N mluvčí ministra pro evropské záležitosti Marek Zeman. „Pokud kdekoliv hovoříme o přípravě priorit, jedná se o pravděpodobné okruhy, které se mohou ještě drobně měnit,“ doplnil ještě.

Spolu s prioritami by měla vláda představit také kompletní plán pro pořádání předsednictví včetně všech akcí. Vláda původně plánovala, že se část politických akcí bude konat v regionech, z toho ale nakonec sešlo, jak řekl Bek Radiožurnálu.

„Události posledních týdnů hovoří proti takovému plánu, ambice, že bychom teď za vynaložení dodatečných prostředků přiváděli do regionů komisaře, evropské poslance a podobně, není v tomhle klimatu úplně rozumná. Každá koruna, kterou teď můžeme investovat do řešení uprchlické krize nebo sociálních dopadů ekonomické situace, je naopak dobře investovaná,“ vysvětlil.

Podle ministrova mluvčího Zemana byly akce v regionech kvůli aktuálnímu dění omezeny na minimum. „V současné době běží v regionech například online diskuse, které pořádá Euroskop, v průběhu půlročního předsednictví se uskuteční putovní výstava fotografií ČTK a ministr pro evropské záležitosti uděluje záštity akcím, které souvisí s českým předsednictvím,“ doplnil.

Zatím stále není jasné, jaké bude téma klíčového summitu, který by se měl konat v Praze.

Ministerstvo zahraničí propaguje summit Evropské unie se zeměmi západního Balkánu, zdroje z okolí premiéra zmiňovaly rovněž summit s Ukrajinou, na který by mohl dorazit i prezident Volodymyr Zelenskyj. Původně se spekulovalo také o sum- -mitu za účasti amerického prezidenta Joe Bidena.

Autor: MARKÉTA BOUBÍNOVÁ redaktorka Deník N