Analýza způsobilosti navrhovatelských organizací

Analýza způsobilosti navrhovatelských organizací

Zástupci Pirátů a Starostů před jednáním schůze Poslanecké sněmovny vyzvali poslance ostatních politických stran, aby odložili dovolbu nových členů Rady České televize. Podle právní analýzy, kterou si nechal zpracovat senátor za hnutí STAN David Smoljak, je totiž sporná zákonná způsobilost některých kandidátů a navrhujících organizací. Poslanec Pirátů Tomáš Martínek bude na plénu Sněmovny navrhovat přerušení do doby, než volební výbor projedná, zda skutečně nedošlo k porušení zákona.

„Nezávislost České televize se pohybuje na hraně, což může výrazně ohrozit principy, na nichž je naše demokracie postavena. Jediný hlas dělí populisticko-extremistickou skupinu od získání potřebného počtu pro odvolání generálního ředitele, a proměnu média veřejné služby v médium veřejné služky jako je tomu v Polsku nebo v Maďarsku. Poslanci by proto měli být zodpovědnější více než kdy jindy,“ řekl na tiskové konferenci senátor David Smoljak (STAN).  

„Ze závěrů naší právní analýzy je zřetelné, že ne všichni kandidáti a navrhující organizace jsou způsobilý zákonem, a proto při rozhodování, prosím, zvažte riziko případného sporu u Ústavního soudu. Chtěl bych Vás před rozhodnutím na takto klíčovou záležitost upozornit a žádám Vás, odložte volbu nových členů Rady ČT až do doby, než se vyjasní způsobilost kandidátů i navrhujících organizací. V současnosti je kontrola a fungování veřejnoprávních záležitostí citlivou věcí, proto věřím, že není čas nikam spěchat a rozhodnout zodpovědně,” popisuje závěr právní analýzy Smoljak (STAN).

Analýza níže ke stažení

Rada ČT - Analýza způsobilosti navrhovatelských organizací_signed-1 kopie.jpg