Tisková zpráva 17. 3. 2020

Senátoři klubu Starostové a nezávislí podpoří novelu zákona o pozemních komunikacích a novelu trestního řádu

Senát na své březnové schůzi projedná návrh novely zákona o pozemních komunikacích, která výrazně zjednodušuje odtahování autovraků z ulic měst a obcí. Senátoři budou také projednávat novelu trestního řádu, která upravuje pravidla výkonu trestu za zvlášť závažné zločiny pro těhotné ženy a matky pečující o dítě mladší jednoho roku. Mezi další body jednání pléna patří například novela občanského zákoníku, úprava zákona o Všeobecné zdravotní pojišťovně ČR či úprava zákona o ochraně veřejného zdraví, která nově zavádí povinnost přijmout do péče pouze pravidelně očkované děti. „Jako starosta novelu zákona o pozemních komunikacích velice vítám. Po letech přešlapování na místě dostanou starostové do ruky konečně nástroj, díky kterému bude možné rychle a bez zbytečné byrokracie odtahovat nebezpečné autovraky,“ uvedl starosta Bolatic, člen TOP 09 a senátor klubu Starostové a nezávislí Herbert Pavera.

Senátoři se chystají podpořit novelu trestního řádu, která upravuje podmínky odkladu či přerušení trestu těhotné ženě nebo matce dítěte do jednoho roku.

„Současná právní úprava, která má za povinnost přerušení trestu na dobu jednoho roku pro těhotnou ženu, je zneužitelná. Potvrdily to okolnosti loňského roku, kdy vražedkyně původně odsouzená na doživotí, následně na 30 let, si ve věznici opatřila sperma, otěhotněla a následně se dostala na svobodu bez jakéhokoliv dohledu. Pro občany, veřejnou správu i policii se stala obrovským bezpečnostním rizikem“ říká Jan Sobotka, starosta Vrchlabí a senátor klubu Starostové a nezávislí, který byl jedním z iniciátorů novely.

„Novela vytváří prostor pro soudy, aby rozhodly o přerušení nebo nepřerušení trestu, případně o zavedení dohledu nad takovou osobou. To dosud nebylo možné,“ dodává Jan Sobotka.

Výbor pro zdravotnictví a sociální politiku jednohlasně doporučil senátorům schválit pozměňovací návrh Aleny Dernerové, který zamezuje dvoukolejnosti při schvalování zdravotně pojistných plánů zaměstnaneckých pojišťoven a Všeobecné zdravotní pojišťovny.

„Návrh postoupený sněmovnou umožňuje, aby pojistný plán VZP schvalovala vláda a pojistné plány zaměstnaneckých pojišťoven naopak měla schvalovat Poslanecká sněmovna. Tato dvojkolejnost nemá logiku a v případě VZP se jedná o částku větší než 350 miliard korun. Schvalování by mělo být sjednoceno pouze na úroveň sněmovny“, uvádí lékařka a senátorka klubu Starostové a nezávislí Alena Dernerová.

Senát zároveň projedná novelu zákona o veřejném zdraví. Navrhovaná úprava je již šedesátou novelou tohoto zákona od jeho přijetí v roce 2000.

„Byť se primárně jedná o adaptaci nařízení Evropského parlamentu, za velice důležité považuji podmínku, že v budoucnu může být hlavním hygienikem pouze člověk s lékařským vzděláním. Nutnost a důležitost tohoto opatření můžeme vidět zejména v dnešní době, kdy se nejen Česká republika potýká s epidemií nového koronaviru Covid-19,“ říká senátorka Alena Dernerová.

„Novela tohoto zákona samozřejmě poutá pozornost zejména kvůli zavedení povinnosti přijmout do péče pouze pravidelně očkované děti. Zdravotní výbor doporučí senátorům přijmout pozměňovací návrh, který stanovuje, že očkování proti žloutence typu B nemusí být součástí povinného očkovacího schématu. S tímto návrhem souhlasilo i ministerstvo zdravotnictví,“ dodává Alena Dernerová.

Předmětem projednávání bude i novela občanského zákoníku, která zavádí zcela zásadní změnu práv spoluvlastníků nemovitostí. Možnost předkupního práva pro spoluvlastníky se tak mění již počtvrté během posledních šesti let.

„Právní řád musí být stabilní. Navržená úprava přináší do našeho právního řádu jen chaos, který rozhodně není znakem stability, a už vůbec ne nějakých koncepčních změn,“ říká člen hnutí STAN a senátor klubu Starostové a nezávislí Zdeněk Hraba.

„Plénu navrhnu pozměňovací návrh, aby bylo zachováno v současnosti platné předkupní právo spoluvlastníků nemovitostí s výjimkou týkající se spoluvlastnických podílů nemovitostí souvisejících s jednotkami, např. parkovacími stáními. V těchto případech předkupní právo vyvolává nemalé problémy a mělo by být zrušeno,“ vysvětluje Zdeněk Hraba.

Praha 17. března 2020

Jan Doležálek

Manažer PR a komunikace senátorského klubu Starostové a nezávislí