Ústavní soud dnes velmi těsně rozhodl o financování politických stran. Na základě rozhodnutí Starostové Parlamentu předloží novely, které upravují možnost půjček od svých členů a kritéria financování politických institutů.

Ústavní soud dnes vyjádřil pochybnosti v případě nemožnosti půjček stran od svých členů. „Předložíme novelu zákona, která stanoví stejný limit na půjčky od svých členů, jako je to v případě darů, tedy tři miliony korun. V případě darů  mezi stranami by se mělo jednat o limit kolem deseti milionů korun,“ říká místopředseda Senátu Jiří Šesták (STAN).

Starostové akceptují rozhodnutí soudu ve věci financování stran zastoupených v parlamentu. „Výsledky voleb ukázaly, že i menší politické strany, jako jsou Starostové a nezávislí, mohou hranici tří procent překonat,“ říká Šesták.

O jediný hlas neprošlo zrušení modelu financování politických institutů. Nárok na příspěvek mají totiž jen ty strany, které mají historicky zastoupení v dolní komoře. „Navrhneme změnu, aby kritéria pro výplatu příspěvku zohledňovala i zastoupení v Senátu a krajských zastupitelstvech,“ říká zástupce senátorů Stanislav Polčák (STAN).

„Skutečnost, že Ústavní soud byl v takto zásadních otázkách rozdělen v těsném poměru osm ku sedmi, ukazuje, že stávající regulace je problematická a zasluhuje revizi. Vyzýváme proto vládu a ministerstvo vnitra, aby nález i disentní stanoviska soudců pečlivě zvážily,“ dodává Polčák.

Autor: Karel Kreml, tiskový mluvčí STAN