Aktuality

Předseda Národní rady Slovinské republiky v Senátu

1. místopředseda Senát Parlamentu ČR Jiří Růžička dnes pořádal za účasti předsedy Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu PČR Jiří Drahoš, předsedkyně Senátorského klubu ANO a členky Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu PČR Z. Hamousové a místopředsedkyně Výboru pro záležitosti Evropské unie Senátu PČR E. Třískové oběd pro předsedu Národní rady Slovinské republiky J.E. pana Alojze Kovšcu.


Bylo to zajímavé a v mnoha směrech přínosné jednání. 


Během oběda obě delegace diskutovali nad přímou volbou starostů, která je ve Slovinsku a nad kterou se v ČR neustále uvažuje. V návaznosti na odvolání starosty z Prahy 4 se diskutovalo o stabilní pozici přímo volených starostů ve Slovinsku.
Dalším bodem jednání bylo zvýšení turismu a návštěvnosti Slovinska ze strany Čechů – zejména hor. V této souvislosti se obě delegace shodly na důležitosti propagace sportu a sportovních aktivit nejen na profesionální úrovni.
Při jednání se členové delegací také dotkli problémů s migrační krizí. Slovinsko je jednou z nejvytíženějších zemí, přes kterou migranti putují do dalších zemí EU. I z tohoto hlediska se obě delegace shodly na důležitosti začlení zemí západního Balkánu do Schengenského prostoru a následnému přijetí do EU.

 
 
 
 

 

 

 

 

 

Facebook

Twitter